logo Silvarium tisk

LONDÝN - Britská vláda zavádí radikální reformy zdravotnictví, školství a sociálních dávek, dělá hluboké škrty v rozpočtu, ale zatím zřejmě na největší odpor narazila kvůli stromům. S plány na rozprodej části anglických lesů totiž nesouhlasí nejen opozice, ale také drtivá část veřejnosti a řada celebrit, které se proti záměrům vlády postavily v petici. Ne tak u nás, tady se Kalousek a spol. nad rozprodáváním vlastní půdy nejenže nepozastavují, ale ještě ji obhajují - a většině lidí je to šumafuk. Nemají ani tuchu, co se děje!

Koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů ve Velké Británii předložila k veřejné konzultaci plány na prodej nebo dlouhodobý pronájem jen 18 % lesů, které v Anglii vlastní státní Forestry Commission (Lesnická komise FC). Celkem by šlo o asi 2500 km2 lesů. Skotska, Severního Irska aWalesu se plány netýkají...

Podle průzkumu institutu YouGov poll je proti prodeji lesů 84 % Britů.

38 Degrees

Skupina nazvaná 38 Degrees již shromáždila na internetu přes 400 000 podpisů pod petici žádající záchranu lesů. List The Times otiskl dopis, který vládní plány odsuzuje a který podepsali mezi jinými arcibiskup z Canterbury, herečka Judi Denchová, dvorní básnířka Carol Anne Duffyová, zpěvačka Annie Lennoxová, výtvarnice Tracey Eminová či módní návrhářka Vivienne Westwoodová. Proti se postavil i konzervativní nedělník The Sunday Telegraph.

Kritici nevidí důvody, proč měnit nynější stav. Především se ale obávají, že bude ohrožen přístup do soukromých lesů - ať už úplným zákazem, nebo ztěžováním vstupu, ke kterému by se mohli noví majitelé uchýlit, protože nemusejí splňovat stejné podmínky jako FC.

Ministryně životního prostředí Caroline Spelmanová v debatě v parlamentu zdůraznila, že noví majitelé budou muset podle smluv veřejnosti vstup povolit. Vláda také chce, aby lesy kupovala i místní sdružení a neziskové organizace, které podle ní budou lesy spravovat lépe a budou lépe reagovat na potřeby místních obyvatel.

Nicméně podle komentátora stanice BBC se nezdá, že by takové argumenty veřejnost přesvědčily. »Zdá se, že to má co dělat méně s politikou a víc s neurčitým pocitem národní identity,« uvedla BBC. »Prodej lesů pobuřuje instinkty středostavovské

Anglie... Lesy jsou pro Angličany trochu jako bezplatné zdravotnictví, pošta nebo knihovny.« Pro Angličany není prodej lesů cosi, co by si mohla dovolit učinit civilizovaná země!

Ekologický vandalismus

FC vznikla v roce 1919, kdy lesy pokrývaly asi čtyři procenta britského území. Nyní to je asi 12 %. Ve většině evropských zemí jsou lesy na zhruba 30 % území.

Labouristická stínová ministryně Mary Creaghová podle očekávání záměry vlády kritizovala a označila je za »ekologický vandalismus«. Ale obavy dali najevo i konzervativní poslanci, v jejichž volebních okrscích jsou lesy zamýšlené k privatizaci a kteří dostávají od voličů stále více stížností.

Konzervativní poslanec Julian Lewis z okrsku New Forest East v parlamentní debatě řekl, že už má dost toho, aby hájil »novou politiku, která nebyla v předvolebních programech toryů ani liberálních demokratů«.

Vládě nepomohla ani interní analýza ministerstva životního prostředí, která odhadla, že privatizace lesů by byla ztrátová. Prodej nebo pronájem takzvaných historických lesů by přišel na 508 milionů liber (14,4 miliardy Kč), zatímco zisky z privatizace by přinesly státu zisk 496 milionů. Náklady na pronájem na 150 let by u komerčně využívaných lesů dosáhly 664 milionů a zisky 656 milionů liber...

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě