Český Krumlov – Už přes čtyřicet let se lesům profesionálně věnuje současný ředitel dceřiné společnosti Lesy města Český Krumlov Bedřich Navrátil.
* Letošní rok je takzvaným Rokem lesů. K čemu je takové označení dobré a čemu by mělo pomoci?
Laikovi by měl zpřístupnit informace od odborníků lesáků, aby se na les díval trochu komplexněji a jinýma očima, než třeba jako pouhý houbař, sběratel borůvek, pejskař, sportovec...
* Jak dlouho se v lesnictví pohybujete?
Odroku 1969, kdy jsem nastoupil na střední školu. Po absolvování vysoké školy jsem nastoupil do Besednice na místo těžebního technika. Vlesařině mám předky. Můj děda mi vyprávěl o tom, jak jeho děda pracoval někde u nějakého pana hraběte ve středních Čechách, takže ta zelená krev mi v tom těle koluje už od dlouhé historie.
* Kdybyste za ta léta porovnal vývoj oněch let v lese i lesnictví...
Každý to posuzuje svýma očima, subjektivním pohledem. Objektivní pohled těžko získat. Z pohledu spotřebitele, který si například pořídil na základě určitých informací kotel na dřevo, tedy ekologické vytápění, v současné době třeba nemůže sehnat palivo. Ato z jednoho prostého důvodu, Lesy České republiky, největší vlastník lesů u nás, zadává tendry velkým firmám a ty nemají zájem na tom, aby prodávaly drobným odběratelům několik metrů dřeva na topení. Z pohledu vlastníka lesa už může být pohled zcela jiný. V současné době jsou ceny dřeva pro odbyt velice příznivé. Pohledů může být spousta.
* Vy osobně nemáte nějaký svůj vlastní les?
Já osobně? Ne.
* A koupil byste si ho?
Nějaký malý kus lesa určitě ne. Tím se stává člověk otrokem svého majetku. Pokud bych si les kupoval, tak jedině v případě, že bych chtěl potrestat své děti či vnuky, aby se o něj museli starat.
* To je to tak těžké starat se o les?
Pro vlastníka půl hektaru nebo hektaru je to těžké. To je tak malý les, že se vám nevyplatí pořizovat si nějakou mechanizaci. A těžko se mu shání poměrné, tedy menší množství chemie, sazenic,... nevyplácí se to. Pokud by se jednalo o stovky hektarů, pak už je to o něčem jiném, to už by vás eventuelně dokázalo uživit.
* Kolik by stál hektar lesa?
To je různé, ceny se pohybují podle dřeviny, která tam roste, podle věku, bonity a laicky řečeno podle hustoty lesa. Ale například hektar solidního smrkového lesa by mohl stát tři sta tisíc korun.
* Je to dobrá investice do budoucna?
V malém to investice není. Většinou, kdo kupuje takové malé kousky lesů, bývá to za účelem vybydlení. Les vykácí a půdu pak nechají ležet ladem, byť zákon hovoří o tom, že do dvou let se musí holina opět zalesnit. Nebo ji prodají třeba za korunu metr. S tím se jako soudní znalec setkávám dost často.
* Co lesům nejvíce škodí?
Lidská hloupost. Člověk je největším škůdcem.
* Takže žádný orkán Kyril?
Ale vůbec ne, s tím se dokážeme vypořádat. Když před lety přišel Kyrill, všude se hovořilo o kalamitě století, přijímala se různá opatření... Už tehdy jsem říkal na zastupitelstvu: Neblázněte, takovéhle kalamity tady bývaly vždy a lesáci si s nimi vždy dokázali poradit. Dejte nám čas, prostor, volné ruce, nesvazujte nás amy se o to postáráme, zalesníme a lesy porostou dál. Myto umíme.
* Jaký je stav lesů na Krumlovsku?
Paušálně je to těžké říci, ale tady v okolí Českého Krumlova jsou v poměrně slušném stavu.
* Občas někde probleskne informace o úbytku lesů, ale když se podívám na staré fotografie, mnoho okolních kopců tehdy bylo holých a dnes jsou plné porostů...
Statistika jednoznačně hovoří o tom, že lesy neubývají. Možná ubývají lesní porosty, když se podíváte na holiny v Šumavském národním parku. Lesní půda neubývá, naopak v poslední době se zalesňuje spousta nevyužité zemědělské půdy. Imy jsme obohatili město o deset až patnáct hektarů zalesněné půdy. Lesy přibývají!
***
Rok 2011 byl vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním rokem lesů s cílem zvýšit povědomí a posílit trvale udržitelné obhospodařování lesů, ochranu přírody a trvale udržitelný vývoj všech typů lesů k užitku současných i budoucích generací.. Podívejte se spolu s námi na příběhy lidí, kteří s lesem spojili svůj živo