VÁCLAV JANOUŠ
Schůzka Na Modravě spolu hovořili aktivisté a ředitel parku
Mohla to být usmiřovací schůzka ekologických aktivistů, bránících šumavské lesy před kácením, a ředitele národního parku Jana Stráského. Místo toho první setkání obou táborů v pondělí v podvečer na Modravě ukázalo, jak propastné rozdíly v názorech obou stran jsou a že diplomaticky blokáda neskončí. „Mysleli jsme, že za námi přijdete do lesa a ukážeme vám situaci přímo tam. Místo toho jste poslal dřevorubce a policisty. Chtěli jsme vám ukázat, že lidé, kteří vám radí, vám neradí dobře,” začal ekologický aktivista Jaromír Bláha schůzku, při níž se neformálně sešli blokádníci s ředitelem na rozcestí u Návštěvnického centra dřevařství.
Stráský oponoval, že zásah je nutný, jinak kůrovec napadne další stromy. „Já tomu nerozumím, ale mám na to lidi,” zdůvodnil, proč nepřišel za aktivisty do lesa. Aktivisté se jen pousmáli.
Stráský jim stejné gesto vrátil, když mu sdělili, že kvůli policejnímu zásahu končí veškerá diskuse aměl by rezignovat.
„Vaši lidé označují i stromy, které nejsou napadené kůrovcem.
Minimálně deset procent stromů je nenapadených,” argumentovala mykoložka Anna Lepšová.
Jan Stráský jí slíbil, že věc okamžitě prověří. „To by bylo vážné,” uznal.
To byl však jediný okamžik, kdy se dokázal s aktivisty shodnout.
Ani v otázce pásem, kde by se zasahovalo proti kůrovci a fungovala by jako nárazníky, stejný názor nemají. „Na ochranu Modravy máme každý jiný názor,” pokrčil rameny Stráský a vyčetl aktivistům, že plán, jak bojovat s kůrovcem, existuje čtyři měsíce. A po tuto dobu podle něj o něm nechtěl nikdo debatovat. „A teď se bavíme patnáct dnů před koncem, než vyletí kůrovec. To je špatně,” dodal šéf rezervace.
Aktivisté se pak snažili Stráskému vysvětlit svůj pohled na věc. Ředitel parku však neustoupil a více než půlhodinová schůzka tak nevedla k ničemu. Nakonec se obě strany rozešly víceméně stejnou větou: „Naše kroky budou pokračovat i další dny.”
Správa parku se tedy bude snažit zhruba tři tisíce stromů pokácet, ekologičtí aktivisté uchránit před pilami. Za pondělí padly k zemi tři stovky stromů, včera byla situace obdobná.
Podle jednoho z organizátorů protestní akce Mojmíra Vlašína bude blokáda pokračovat tak dlouho, dokud budou přijíždět lidé, kteří se jí budou chtít zúčastnit. Podle informací MF DNES mají aktivisté na dnešek vymyšlen nový způsob blokování lesních dělníků s pilami. Jednou z forem protestu by mohlo být, že vylezou do korun stromů, odkud je budou policisté jen obtížně dostávat. „Máme připravené překvapení, ale rozhodně jej nebudu prozrazovat,” taktizoval včera odpoledne Mojmír Vlašín.