Ondřej Stratilík
PRAHA Vojenský vlečkový úřad, na jehož podivnou existenci upozornily LN v rámci tohoto seriálu už dřív, čekají změny. Po ministerstvu obrany je bude žádat sněmovní branný výbor. „Pustil jsem se do toho a chci s ministrem diskutovat, co dál,” říká předseda poslaneckého orgánu Jan Vidím (ODS).
Ovšem resort kromě „lokomotiv v maskáčích” provozuje i další instituce, jejichž přínos není zcela jasný. Jednou z nich je Vojenský lesní úřad. Pochyby vzbuzuje především proto, že souběžně s ním funguje i další podobně zaměřená organizace - Vojenské lesy a statky.
„My jsme správní orgán, lesy a statky půdu obhospodařují. Kontrolujeme, jestli je dodržován lesní zákon,” vysvětluje Hubert Friedl, zástupce vedoucího lesního úřadu. Spolu se svým nadřízeným, sekretářkou a dvěma dalšími civilními lidmi jsou jedinými zaměstnanci. Z jejich šanonů: spravují lesy o rozloze 130 tisíc hektarů, kam vyjíždějí na kontroly, ročně vydají zhruba 350 rozhodnutí.
Protože ovšem nevytvářejí skoro žádný zisk, musí jeho provoz takřka ze sta procent dotovat chudý rozpočet ministerstva obrany. Loni do provozu lesního úřadu vložilo 3,162 milionu korun, z toho 2,8 milionu šlo na mzdu pěti zaměstnanců. Jediné zisky za pokuty a správní přestupky úřad posílá přímo do Státního fondu životního prostředí; v roce 2011 ale jím vytvářené ekologické projekty podpořil jen 350 tisíci korun.
Přinejmenším na mzdách se dá šetřit všude Na fakt, že by se mělo fungování Vojenského lesního úřadu přehodnotit, upozornili už loni autoři strategického dokumentu Bílá kniha o obraně. Tento typ institucí zařadili na úplný chvost všech potřeb vojska. V případě restrikcí by tak přišel na řadu jako jeden z prvních. A tahle myšlenka se líbí i poslancům, kteří na armádu dohlížejí. „Přinejmenším na mzdových výdajích se dá šetřit všude. Když se to udělá v celé řadě příspěvkových institucí, už to bude pro armádní rozpočet zajímavá úspora,” myslí si Jan Vidím.
Ministerstvo obrany však oponuje, že ke zrušení instituce by bylo třeba změnit zákony a převést její pravomoci na obce a kraje. I z těchto důvodů se prý rušení jeví v této chvíli jako nereálné.
Ovšem resort si podle zjištění LN přece jen začal zjišťovat, jak by mohl právě v této oblasti do budoucna ušetřit.
„Ministerstvo obrany v současné době analyzuje činnosti jednotlivých úřadů a složek, které má ve své působnosti. Z této analýzy vyplyne, co je možné sloučit, případně zrušit,” popisuje Jan Pejšek, mluvčí ministerstva.