DAVID KOJAN
Sušice - O kůrovci i dotacích na lesní hospodaření jednali v Sušici zástupci majitelů obecních a soukromých lesů v Plzeňském kraji. Program setkání nám v rozhovoru přiblížil předseda regionálního sdružení Vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) Plzeňského kraje Václav Toman.
* Mohl byste na úvod v krátkosti čtenářům popsat vaši organizaci?
Sdružení vzniklo v roce 1992 jako občanské sdružení a jde o dobrovolné sdružení majitelů nestátních lesů. Stanovy umožňují, aby členem sdružení byly obce, města, soukromí vlastníci i církve nebo jimi zřízené organizace. SVOL má přes pět set členů, kteří zastupují zhruba tisíc vlastníků lesů. Ti představují třináct procent plochy lesů v ČR, přičemž 60 % tvoří státní lesy, jejichž vlastníci členy být nemohou. Sdružení je partnerem pro jednání se státními orgány, jako jsou parlament, senát, parlamentní výbor a podobně. Hlavně po metodické stránce pomáháme svým členům také ohledně dotací, včasná informace má někdy cenu zlata.
* Právě dotace byly jedním z bodů programu...
Členové se dozvěděli důležité informace ohledně čerpání krajských dotací v letošním roce, se kterými je seznámil krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Petr Smutný. Významné je, že se vrátil způsob čerpání dotací stylem „kdo dřív přijde, ten dřív mele”. Takže to funguje tak, že ten, kdo si dříve zažádá o dotaci, ji dostane a ve chvíli, kdy budou vyčerpány finanční prostředky, se dotace zastaví a ti, kteří zažádají později, už peníze nedostanou.
* Jednali jste určitě také o kůrovci...
Na podzim loňského roku jsme dělali jednoduchou telefonickou anketu mezi našimi členy zejména v pásu pod Národním parkem Šumava. Výsledky ukázaly, že v září 2010 soukromé a obecní lesní majetky v okolí národního parku a uvnitř národního parku, což se týká pouze Kašperských Hor, totálně „krvácely” pod náporem kůrovce. Obecní majetky v dalším pásu, což jsou například Hlavňovice, Petrovice u Sušice, Sušice nebo Žihobce, měly zatížení kůrovcem přibližně padesátiprocentní oproti roku 2009. Zajímavé je, že ostatní členové v celém kraji, Rokycany, Plzeň sever, Tachovsko a další, měli deset až patnáct procent předloňského stavu kůrovce. V celém kraji se tedy kůrovcová situace podstatně zlepšila, bohužel s výjimkou Národního parku Šumava a jeho okolí. Velké naděje nyní vkládáme do změny vedení národního parku. Doufáme, že nový ředitel i jeho management budou více komunikovat zejména s obcemi, které mají lesní majetky v národním parku nebo jeho okolí, jimž finanční náhradu za škody způsobené kůrovcem nikdo nedá.
* Letošní rok vyhlásila OSN Mezinárodním rokem lesů. Připravujete v souvislosti s tím nějakou akci?
Připravujeme projekt, jehož cílem je přiblížit lesy veřejnosti, hlavně dětem. V dubnu a v květnu bychom v každém okrese Plzeňského kraje udělali jednodenní akci na ozřejmění toho, co jsou to lesy, co jsou obecní lesy, soukromé lesy, kdo do nich může vstupovat, co se v lesích vůbec děje. Povědomost o lesích a jejich skutečné funkci je mezi občany České republiky totiž velice malá, čemuž napomáhají i různé akce mysliveckých lobby a „zelených” lobby, které mají na své propagační akce podstatně více prostředků. Nebudeme samozřejmě převědčovat vesnické lidi, kteří žijí vesměs vedle lesa, projekt je zaměřen na obyvatele měst a zejména na školní děti. Mělo by to vypadat tak, že ve městě vůdčího lesního podniku v dané oblasti, který je členem SVOL, bychom udělali jednodenní akci, například na náměstí nebo jiném atraktivním místě. Tam bychom prostřednictvím letáků, přednášek a podobně vysvětlovali, co to je les, k čemu slouží, že les neslouží jen k procházkám, ale má i nějakou produkční funkci, která musí být v rovnováze s ostatními funkcemi. S projektem jsme se přihlásili do dotačního programu krajského úřadu Plzeňského kraje v oblasti podpory informovanosti občanů o lesnictví. Náklady na projekt jsou zhruba osmdesát tisíc korun. Při předběžném jednání s pracovníky krajského úřadu nám byla vyslovena podpora, uvidíme, jak projekt posoudí grantová komise, což bychom měli vědět zhruba do měsíce.
* Kde plánujete jednotlivé akce projektu?
Až budeme vědět, kolik peněz bychom na projekt dostali, rozpracujeme jej detailně pro vybraná místa. Tři plzeňské okresy jsme sloučili do jednoho, vůdčím lesním podnikem by byla Správa veřejného statku města Plzně. V okrese Rokycany by to byly Městské lesy Rokycany, na Domažlicku Městské lesy Domažlice, na Tachovsku pak Kolowratovy lesy se sídlem v Přimdě. Na Klatovsku jsou největší organizací Městské lesy Klatovy, akce by se tedy konala v Klatovech.
* Děkuji za rozhovor.