Premiér Petr Nečas nedávno avizoval, že vláda bere na vědomí rizika z podpory spalování biomasy, jež mohou přerůst do „fotovoltaických” rozměrů. Podle manažerů tepláren zavání subvence nekontrolovaným rozmachem především kvůli připravovaným projektům nových kondenzačních elektráren, které se připojí do sítě a mají garantovanou vyšší výkupní cenu elektřiny díky dotaci na obnovitelné zdroje.
„Státní subvence jsou pro investory příliš lákavé a biomasa se může stát se všemi důsledky stejným problémem jako fotovoltaika,” uvedl pro deník E15 na výroční teplárenské konferenci manažer teplárny, jenž si přál zůstat v anonymitě.
Stát zatím podporuje výstavbu a výkup elektřiny prakticky ze všech zdrojů, které biomasu využívají, včetně společného spalování s uhlím. V klasických elektrárnách je přitom účinnost zdroje poloviční oproti novým kotlům spalujícím čistou biomasu. Jeden z nich vyrostl v areálu Plzeňské teplárenské.
Generální ředitel a místopředseda Teplárenského sdružení Tomáš Drápela neskrývá, že sázka na obnovitelné zdroje je pragmatickým rozhodnutím, jak částečně nahradit hnědé uhlí, jehož cena dlouhodobě roste, a zároveň vydělat.
„S ekologií to nemá nic společného,” tvrdí Drápela, který vidí v podpoře spalování biomasy nástroj, jak oddálit zhroucení české teplárenské soustavy, pokud stát neprolomí limity těžby hnědého uhlí. „Na druhé straně je biomasy málo a plánované elektrárny ji ještě prodraží,” dodal Drápela. Dnes je biomasa dvakrát až třikrát dražší než hnědé uhlí.