logo Silvarium tisk

Stanislav Ptáčník

Připravovaný tendr na těžbu a další práce v lesích ve správě státního podniku Lesy ČR od roku 2012 není podle protikorupční organizace Transparency International (TI) diskriminační a ani výrazně neomezí hospodářskou soutěž.

Na brífinku ministra zemědělství Ivana Fuksy to novinářům včera řekl ředitel TI David Ondráčka. „Nemůžeme být dozorcem a arbitrem úplně všeho. Jsme teprve na startu, tendr ještě ani nebyl vyhlášen. V předložených dokumentech ale TI neshledala nic, co by nepřiměřeně omezovalo konkurenční soutěž a působilo diskriminačně,” uvedl Ondráčka.

Zvolená metoda komplexní veřejné zakázky se podle něj nepochybně dotkne subjektů na trhu, ale vše nasvědčuje tomu, že bude maximalizovat příjem LČR – stojí ve společném prohlášení MZe a TIC.

Lesy ČR chtějí ještě v dubnu vyhlásit jednu veřejnou zakázku, která bude rozdělena na 117 částí. Podmínky připravovaného tendru obsahují pojistky, které by měly zabránit získání dominantního postavení na trhu. „Zákaz koncentrace bude formulován jako omezení, že soutěžitel nesmí získat více než 23 smluvních územních jednotek,” uvedl předseda dozorčí rady LČR a člen NERV Miroslav Zámečník.

Podle ministra Fuksy nyní zbývá dopracovat kompletní tendrovou dokumentaci. TIC bude tendr dál monitorovat. „Hospodaření LČR a těžební tendry zvlášť jsou velmi citlivé téma a jsou závislé na kvalitě kontrolního systému. Bude proto záležet na tom, jak se tento systém bude v praxi uplatňovat. Je to věc, která je klíčová, aby se zabránilo přikrádání či jiným formám, které v LČR v minulosti nepochybně fungovaly,” upozornil Ondráčka.

Dřevěná kniha počítá s každoročním vypisováním pětiletých tendrů na těžbu ve státních lesích, vždy jen na pětině území. Původní návrh počítal s desetiletými tendry na desetině území. Tendry mají mít podobu tzv. komplexních zakázek.

Jejich vítězové mají provádět jak pěstební práce, tak dřevo těžit a dále je i sami prodávat. Pětinu vytěženého dřeva budou muset nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele. Jedna desetina území má být vyhrazena pro malé těžaře.

Dokument čelí kritice od jeho zveřejnění v závěru loňského roku. Bouřlivé diskuse provázely také jeho schvalování vládou, která jej začátkem února po opakovaném projednání s několika úpravami pouze vzala na vědomí.

K zahájení nové diskuse nad podmínkami tendru v polovině března ministra vyzvalo šest organizací sdružujících dřevozpracovatelské firmy, vlastníky soukromých a obecních lesů a živnostníky z lesnictví.

Kritici se bojí zejména vzniku regionálních monopolů lesnických firem, které povedou k likvidaci menších podniků a živnostníků. Chystaný tendr dlouhodobě kritizuje i ekologické Hnutí Duha.

Ministra naopak podpořilo sedmnáct lesnických společností a Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství při Agrární komoře. Podpory se Fuksa dočkal i od Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.

„Vítáme zejména to, že 117 větších soutěží bude doplněno stovkami malých soutěží vhodných pro živnostníky,” uvedl po včerejším jednání s Fuksou předseda sdružení Bedřich Danda.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě