ŘEKA Staré bučiny s javorem, smrkem i jedlí, které jsou domovem pro řadu vzácných druhů živočichů. To je hlavní důvod, proč chce CHKO Beskydy vyhlásit přírodní rezervaci Ropice.
Stromy s tlejícím dřevem jsou důležité zejména pro ohrožené ptáky, kteří se v daném území vyskytují. Narazíme tam například na puštíka bělavého, kulíška nejmenšího, datla černého, žlunu šedou nebo třeba lejska malého. Staré rozvolněné smrčiny pod vrcholem Ropice a Lipového s hojným podrostem borůvky jsou navíc vhodným prostředím pro kriticky ohroženého tetřeva hlušce a silně ohroženého jeřábka lesního.
Cenné porosty jsou ve věku, kdy by se měly vytěžit
Největší hrozbou pro tyto vzácné živočichy, podle Tomáše Myslikovjana z CHKO Beskydy, je zvýšená těžba dřeva, ke které by došlo s novým lesním hospodářským plánem. „Všechny ekologicky cenné lesní porosty v navrhované rezervaci jsou totiž v mýtním věku, což znamená, že jsou během deseti let určeny k vytěžení,” vysvětlil Myslikovjan a dodal: „Lesník, který by se rozhodl i přesto v těchto porostech nekácet, by musel velké množství dříví vytěžit na jinýchmístech. Na jiných lokalitách se však těžba pochopitelně také plánuje, takže by zde muselo docházet k nežádoucímu přetěžování.”
Proto se ochranáři společně s Lesy ČR dohodli na tom, že zmíněné lesy zařadí do kategorie lesů zvláštního určení. „Neznamená to úplný zákaz těžby, ale snížení její intenzity a zejména změnu způsobu provedení. Bez vyhlášení rezervace a s vysokým plánem těžby by totiž na prudkých, špatně přístupných svazích připadala do úvahy pouze obnova lesa náseky, což znamená vykácení starých stromů a přibližování dříví lesními lanovkami v pásech po svahu dolů,” řekl Myslikovjan s tím, že v konečném důsledku by to znamenalo ohrožení existence vzácných druhů ptáků pro které je tato Ptačí oblast významným útočištěm.
Dalším důvodem k vyhlášení rezervace je i fakt, že Ropice se řadí mezi nejvýznamnější lokality geomorfologického výzkumu v České republice.