BOHUMIL ZEMAN
Dokud těžební plocha patřila státu, platila firma KMK nájemné ve výši 595 tisíc korun ročně bez problémů státnímu podniku Lesy České republiky. Od roku 2010, kdy patří Krásnu, společnost za pronájem nedala nic.
KRÁSNO O statisíce korun přichází ročně Krásno. Těžařská společnost KMK Granit se z nepochopitelných důvodů zdráhá platit městu za pronájem pozemků, na nichž doluje živec a vydělává na něm miliony. A to přesto, že městu těchto deset hektarů prokazatelně patří. V červnu 2010 pozemky definitivně vysoudilo od státu jako svůj historický majetek. Radnici už došla trpělivost a podala na firmu žalobu pro nezákonné obohacení.
Dokud těžební plocha patřila státu a Krásno bojovalo o její vlastnictví u soudu, platila firma KMK nájemné bez problémů státnímu podniku Lesy České republiky. A to 595 tisíc korun ročně. Podivuhodné je, že Lesy ČR uzavřely poslední verzi nájemní smlouvy s KMK k 23. červnu 2010, tedy týden poté, co Nejvyšší soud pravomocně přiklepl majetek městu.
Starosta Krásna Miroslav Kirejev tvrdí, že od začátku loňského roku, kdy se ujal funkce na radnici, se snaží s šéfem firmy Miroslavem Kolbasou dohodnout podmínky nové nájemní smlouvy. Nechal pozemky ocenit znalcem, aby se ukázalo, jakou mají hodnotu. Odborník odhadl nájemné ve dvou verzích na 344 a 724 tisíc.
„Nad znaleckým posudkem jsme se sešli s panem Kolbasou a on kývl na kompromisní nájemné 600 tisíc korun. Podali jsme si ruku. Za hodinu mi ale volal, že si to rozmyslel a že nic nepodepíše. Byl jsem v šoku. Nechápu, proč se těžařská firma chová tak neseriózně,” diví se starosta.
Od právníků zjistil, že kromě žalob nemá jiné páky, jak KMK Granit donutit, aby platila městu za pozemky, na kterých podniká. Radnice ani nemůže těžbu zarazit, kdysi dala firmě souhlas.
Podle předsedy představenstva KMK Miroslava Kolbasy je problém jinde. „Krásno nebylo schopné připravit smlouvu. To je celé. Byly v ní závažné chyby,” řekl. V e-mailu, který poslal na radnici, se ale pozastavuje i nad výší nájemného.
Zvláštní je, jak se firma chtěla vypořádat s placením za rok 2011. Poslala na účet města pouhých 4600 korun. Radnice jí sumu vrátila jako nedostatečnou. Totéž se opakovalo ještě jednou. Podle výroční zprávy za rok 2010 má KMK Granit nerozdělený zisk z minulých let ve výši 98 milionů korun.
Zisk z nájemného Krásnu citelně chybí. Městu se snížil rozpočet z loňských 13 milionů korun na letošních 10,8 milionu. „Je spousta věcí, do kterých bychom potřebovali investovat. Opravovat cesty, hřbitov, byty. Hygienickým podmínkám už nevyhovuje naše mateřská škola. Měli bychom postavit novou. Nemáme ale peníze. Nájemné od těžařské firmy bychom použili třeba na splátky úvěru na stavbu nové školky,” řekl Kirejev.
Vadí mu také, že se firma staví k městu zády a přitom omezuje jeho rozvoj. Kvůli zónám v širokém okolí lomu není možné v některých částech Krásna stavět rodinné domy.