8.4.2011
Budějovice / Budějovice - zprávy
MF DNES, Václav Janouš
Těžařské firmy, které kácí stromy na Šumavě, přišly na fintu. jak pokácet les a obejít zákon tak, aby vzniklou paseku nemusely znovu zalesňovat. Vykácí dřevo a pozemek levně prodají. Povinnost zalesnit vykácenou plochu pak má její nový majitel. Když to neudělá, hrozí mu pokuta.
Noví majitelé vykácených pozemků ale mnohdy vůbec nevědí o tom, že jim zákon ukládá povinnost vykácenou plochu znovu zalesnit. Přitom pokud to neudělají, hrozí jim desetitisícové pokuty.
"Je to běžná praxe. Lesy na jihu Čech kupují firmy z Moravy či severních Čech, které tu nechtějí hospodařit, ale jde jim jen o vytěžení dřeva a zisk," potvrzuje vedoucí ochrany lesa na České inspekci životního prostředí v Českých Budějovicích Jiří Vitovský.
Podobných případů, kdy společnosti okamžitě po těžbě les prodají buď místním, nebo třeba jiné firmě, jsou každoročně v kraji desítky. Lidé, kteří si pozemek s vidinou výhodného obchodu koupí, se však mohou dostat do obrovských problémů. Hektar nového lesa vyjde asi na 60 tisíc korun
"Povinnost zalesnit vytěžený pozemek přechází na následného majitele a tomu hrozí sankce, pokud tak neučiní," varuje ředitel inspekce Vladimír Jiráček.
Vysadit na hektaru holiny nový les přitom vyjde na 50 až 60 tisíc korun. A přesně takové pokuty inspekce rozdává. "Postih odpovídá výši zalesnění pozemku, které majitel musí udělat podle zákona do dvou let od těžby," dodává Vitovský.
Případ vytěžení lesa nyní vyšetřují policisté u obce Žár patřící pod Vacov na Prachaticku. Těžební firma se zde pustila do kácení a za pár dnů zmizel les celý. Nyní pravděpodobně firma nabídne les za symbolickou cenu.
Podle právníka Zdeňka Žižky je takový fígl právně nenapadnutelný a lidé, kteří si vykácenou plochu koupí a pak se diví, že musí investovat desítky tisíc do zalesnění, se této povinnosti těžko zbaví.