Pavla Kozáková
Šanci prodávat dřevo ze státních lesů dostanou těžařské firmy, které budou každý rok soutěžit o desetinu desetiletých smluv. To je základ nové koncepce hospodaření Lesů ČR.
PRAHA Od roku 2012 by se mělo v českých státních lesích hospodařit nově. Kromě každoročních tendrů plánuje ministr zemědělství Ivan Fuksa zpřístupnit státní dřevo i menším firmám a chce si i pořádně posvítit na zloděje. Tyto a další změny jsou součástí materiálu, který Fuksa nazývá Dřevěná kniha.
„Nejpozději v první polovině března příštího roku bude vypsáno první výběrové řízení,” řekl včera Fuksa o novém systému prodeje dřeva ze státních lesů.
Novou koncepci chce ministr představit na veřejném slyšení jak v poslanecké sněmovně, tak v senátu a v polovině února by měla materiál projednat a schválit vláda. „Budu chtít, aby se k materiálu vyjádřila i Transparency International,” řekl Fuksa.
Podle nové koncepce se budou každý rok vypisovat velká výběrová řízení o desetiletou smlouvu na jedné desetině z celkem 117 jednotek. Vzhledem k tomu, že všechny smlouvy na příští rok jsou jen jednoroční, bude muset tento systém nabíhat postupně. „V prvním tendru tak budou soutěžit jednoroční až desetileté smlouvy,” vysvětlil Fuksa.
Včera představená dlouhodobá koncepce hospodaření ve státním podniku Lesy České republiky také počítá s tím, že dřevo se bude prodávat metodou „při pni”. Forma prodeje, kdy těžařská firma stromy nejen pokácí, ale i sveze a následně prodá, je přitom dlouhodobě kritizována z mnoha stran jako nevýhodná pro stát. Odpůrci této formy prodeje chtějí, aby si Lesy ČR prodávaly dřevo samy.
„Metoda při pni je pro stát nejvýhodnější,” řekl Fuksa. Podle něj totiž analýza, která porovnávala souběžné fungování obou metod prodeje v letech 2008 a 2009, potvrdila, že metoda při pni je výhodnější.
S tím však dlouhodobě nesouhlasí menší dřevozpracovatelské firmy, ekologové, ale také majitelé obecních a soukromých lesů. Podle kritiků by měly státní lesy od těžařů nakupovat pouze služby.
K podobnému závěru došla i analýza koordinační rady Národního lesnického programu. Podle ministra však výsledky obou analýz nelze srovnávat, protože obě nebraly v potaz například udržení dobrého stavu lesa a jeho rozvoj.
Koncepce zároveň nastiňuje, jak se bude stát starat o to, aby se mu dřevo z lesů neztrácelo, a zároveň, aby vítězné firmy při práci v lese nepodváděly. „Budu usilovat o to, aby se z lesa dřevo neztrácelo a aby stát dostal zaplacenu poctivou cenu za každý strom,” řekl Fuksa.
Nové metody kontroly, jako je například čipování stromů, projedná v polovině prosince i Národní ekonomická rada vlády, uvedl její člen Miroslav Zámečník. Toto téma by se mělo dostat i na pořad jednání dozorčí rady Lesů.
Aby se malé firmy necítily odstřiženy od státních lesů, počítá koncepce s povinností vítězů prodávat nejméně pětinu dřeva po malých množstvích na veřejném trhu. Kromě burzy by se dřevo mělo prodávat i v internetových dražbách.