Ondřej TOPINKA, moderátor
Před necelými třemi dny hasiči předali správě Národního parku české Švýcarsko celou oblast po rozsáhlém lesním požáru. Na místě nadále několik jednotek, které na území dohlíží. Naopak turisté se do postižených částí parku zatím nedostanou.
Tomáš Salov, mluvčí, NP České Švýcarsko
O víkendu to vypadalo celkem. Klidně, dá se říct, že tady máme nasmlouvaných 70 hasičů. Alena do hlídku ta požární plochy plus je tady ještě dalších 40 hasičů profesionálních, kteří tu činnost koordinují, takže s výjimkou několika Lou zahoření v prostoru Česko saské hranice. Ano, některých dalších místech Národního parku. To bylo celkem klidná. Asi nejtěžší je to situace stále za křídelní stěnami směrem k Národním parku saské Švýcarsko, kde pořád ještě létají vrtulníky na saskou stranu a občas asistují i na straně českého provedou shoz vody. Tam už se trochu obáváme toho, že tato činnost z ní bude nutné pokračovat až dokonce měsíce eventuálně až do doby, kdy o nějakým způsobem více zaprší, protože počasí nám stále nepřeje stále extrémní sucho. A kdykoliv se zvedne vítr, tak se objevují nová nová dílčí ohniska, která se pro doutnající povrchu, takže to vypadá v současné chvíli, že rozhodně není zcela vyhráno, že bude to dohašování respektovat to hlídání toho požářiště nutné provádět velmi dlouhou dobu.
Ondřej TOPINKA, moderátor
Samotná spáleniště teď budou velkou příležitostí pro tzv. pionýrské dřeviny. Mezi ty patří třeba břízy. Nejsou schopné krajinu obsadit už během několika dní. Během dalších let pak začnou růst i náročnější dřeviny, které potřebují stín.
Róbert Marušák, děkan, FLD ČZU v Praze
Tenhle ten snímek je 2 roky po požáru a můžeme tady vidět masivně sukcesi břízou. Vidíme, že prakticky se nám to celé zelená už velice krátkou dobu po tom prvním požáru. Bříza je, jak je známo, pionýrská dřevěná pionýrské dřeviny jsou dřeviny, které velice rychle obsazují volná území, mají vlastnosti, které je k tomu předurčují velice rychle rostou. Jejich sem zase rychle šíří na velké vzdálenosti mají dobrou klíči. Host dokážou se přizpůsobit různým růstovým podmínkám a tím, jak ti ty jednotlivé fyzické dřeviny rostou, tak vytváří prostředí i pro ty finální, řekněme, klima své dřeviny, jako jsou, dejme tomu, buk nebo jedle. Tady už vidíme 10 let on po tom požáru, že už se vyskytuje pod tou břízou i ten buk, který si ten zásah do určité míry vyžaduje. Mezi od té mezi ty pionýrské dřeviny patří nejenom bříza, ale i osika dívá nebo jeřáb, ale tomu budou muset u toho šíření pomoci ptáci, protože jeho semena na rozdíl od ostatních pionýrských dřevin se neroznáší větrem.
Celou zprávu najdete zde