logo Silvarium tisk

Ivana BÁRTOVÁ, moderátorka ČT
My se teď budeme věnovat těžbě dřeva. Po kůrovcové kalamitě se vrací lesníci ke kácení stromů v zachovalých lesích. Do těžby bukového dřeva na desítkách hektarů se pustili ve vrchovině Ždánický les, na pomezí Vyškovska a Hodonínska. S tím ale nesouhlasí část místních a taky ochránců přírody, kteří proti těžbě sepisují petici. Obávají se totiž sucha i ztráty oblíbených míst pro vycházky.

Jiří VÍZNER, redaktor
Údolí Hluboké u Snovídek na Vyškovsku. V tomto svahu zlikvidoval smrky kůrovec, stromy ale nedávno zmizely i na opačné straně potoka. Dospělé buky vytěžili místní lesníci. Dohromady asi 40 ha. S proměnou místa se nechce smířit bioložka Zuzana Veverková, která pod lesem bydlí.

Zuzana VEVERKOVÁ, obyvatelka Snovídek, bioložka
Obáváme se, že nám tady prostě bude ubývat voda, tím, že tady prostě není v celém tomto údolí, stabilní vzrostlý les. Toto je pařez buku, který je starý 130, 140 let a rostl tady už v dobách Lichtenšteinů.

Jiří VÍZNER, redaktor
Právě stáří lesů je podle hospodařících lesníků jedním z důvodů k těžbě. Odmítají, že by vytvářeli holiny.

Michal FIŠER, vedoucí polesí Lovčice, Lesy ČR
Je na těch plochách je vlastně nárost mladého porostu, které vznikl přirozenou cestou, opadem semen z dospělých stromů.

Radek POKORNÝ, vedoucí ústavu, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity Brno
Když obnovujete les, tak je maximální míra té holé plochy vlastně vykácená 1 ha, nebo to může být, když uvolňujete nějaký přirozený zmlazení.

Jiří VÍZNER, redaktor
Lesní zákon, podle odborníka z Mendlovy univerzity, lesníci neporušili, a to díky tomu, že stromy odstraňovali postupně, po menších plochách. Těžaři se do Ždánického lesa vrátili před dvěma lety po tříleté pauze, kdy těžili výhradně kůrovcové dřevo v jiných lokalitách. Autoři petice, kterou zatím podepsalo asi 1300 lidí, požadují změnu hospodaření. Kácet jen jednotlivé stromy v lese, a ne celé plochy.

Zuzana VEVERKOVÁ, obyvatelka Snovídek, bioložka
Věříme, že tady jsou možnosti jiného způsobu hospodaření, a že se jedná o nepasečné hospodaření, než vytvářet tady ty ohromné mýtiny.

Michal FIŠER, vedoucí polesí Lovčice, Lesy ČR
V našich podmínkách, přechod na výběrný způsob hospodaření, tady lesy pro to nemají strukturu, jsou stejnověké, i to zastoupení dřevin není optimální.

Jiří VÍZNER, redaktor
/archivní záběry/ Přírodě bližší les testují už desítky let akademici ve Křtinách na Blanensku. Alespoň dílčí změny jsou podle nich v Česku nutné kvůli klimatické změně.

Radek POKORNÝ, vedoucí ústavu, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity Brno
To vypadá, že buk bude mít stejný problém jako smrk. My bychom neměli pěstovat jednu dřevinu velký rozlehlý plochy.

Jiří VÍZNER, redaktor
Lesníci by ho prý proto měli častěji doplňovat dubem, jilmem nebo třešní. Jiří Vízner, Česká televize, Ždánický les.

Reportáž najdete zde

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě