Miroslava Vildová, redaktorka
Tažný kůň Lukáš, kterého jste viděli v reportáži je slezský norik, tak se oficiálně jmenuje plemeno tažných koní, které chovají i tady na Fojtově statku ve Starém Sedle. Jde o české národní plemeno, které navíc jako tzv. genový zdroj uznává a podporuje i Evropská unie. V celé republice je takových koní zhruba 4 000. Jejich chovatelé teď bojují za lepší podmínky. Chtějí pro chladnokrevně ji oporu v zákoně a jasně stanovená pravidla, jak pro chov samotný, tak i pro tu těžkou práci v lesích. Založili proto iniciativu Koně zpátky lesu a začínají vyjednávat, jak s Lesy České republiky, tak s ministerstvem zemědělství.
Blanka Poulová, redaktorka
Slezské noriky chová bezmála 20 let. Josef Svoboda tyto koně považuje za klenot mezi evropskými plameny. Šlechtili ho už naši předkové, kteří věděli, jak správně hospodařit.
Josef Svoboda, chovatel, člen iniciativy Koně pro budoucnost
V evropském srovnání minimálně, protože jsme objeli Evropu a tam v podstatě naše subtilní koně ty velký mastodonty přetahovali třeba v těžkým tahu.
Blanka Poulová, redaktorka
Zasloužili by podle něj víc pozornosti a také větší možnost využití, ale lepší zacházení při práci v těžko přístupných lesních terénech. Koně jsou tam často přetěžování.
Jiří Foist, chovatel, člen iniciativy Koně pro budoucnost
Spousta vlastně zvířat je v těch genových zdrojích. Je tam kapr, prase, krávy a je tam taky Slezský norik, ale pro Slezskýho norika nevytváříme ty podmínky, jaké by si zasloužit.
Blanka Poulová, redaktorka
A především usilují o to, aby plemeno Slezský norik bylo oddělené od hospodářských zvířat, protože je speciálně vycvičené práci, která slouží k ochraně životního prostředí.
Josef Svoboda, chovatel, člen iniciativy Koně pro budoucnost
Chladnokrevník už jenom svojí váhou nemůže zdevastovat zem, tažený břemenem nemůže narušit podlahy podloží tím, že by vlastně za ním se vytvářely erozní rýhy, odvodňovací rýhy.
Blanka Poulová, redaktorka
Právě tuto přednost zdůrazňují jeho chovatelé nejvíc. Lesy České republiky ale upozorňují i na určité nevýhody.
Eva Jouklová, mluvčí, Lesy ČR
Odvádí koně samozřejmě nižší výkon než technika, ale také, že ta práce JE poměrně málo atraktivní a jde o velmi jako těžké řemeslo.
Václav Lidický, ředitel odboru hospodářské úpravy a ochrany lesů
Pokud se iniciátoři té aktivity, Office for The Future budou mít k dispozici nějaké návrhy, nějaké legislativní připomínky nebo podněty, tak s nimi velmi rádi tyto věci projednáme.
Blanka Poulová, redaktorka
Od letošního roku Ministerstvo zemědělství zvýšila finanční ohodnocení za práci koní v lese, a to z 80 na 120 Kč za metr krychlový vyklizeného dřeva.
ČT 1