logo Silvarium tisk

Bohumil KLEPETKO, moderátor
Už je to přesně sedm let, co vichřice na Slovensku doslova zdevastovala Vysoké Tatry. Vichr tam tehdy zničil víc než 12 tisíc hektarů lesa a celé Tatry přes noc změnil k nepoznání. O jejich obnovu a novou podobu se ekologové a lidé z turismu přou dodnes.
Ladislav KEREKEŠ, redaktor
Takto to ve Vysokých Tatrách vypadalo před sedmi lety. Vítr dosahoval místy rychlost víc než 160 kilometrů za hodinu. A takto vypadaly Tatry druhý den ráno.
Bibiána DZURILLOVÁ, obyvatelka Tatranské Lomnice
Málokdy pláču a tehdy jsem zaplakala. Stáli jsme uprostřed hlavní cesty a jsme plakali i se synem, neboť jak víte, tak zruinované všechno, ale tak jako, kdyby vám někdo odtrhl ruku a nohu.
Ladislav KEREKEŠ, redaktor
Někteří hovořili o konci cestovního ruchu v Tatrách, stavitelé zase zavětřili nové možnosti. Turisté však na Tatry nezanevřeli. Dokonce jich přichází víc než před kalamitou, rozšířila se nabídka služeb, zrekonstruovaly hotely, postavily nové sjezdovky. Podnikatelé i turisté jsou spokojení. Ochránci přírody však jejich nadšení nesdílejí.
Tomáš VANČURA, bývalý ředitel Správy Tatranského národního parku
Když to tak shrnu, ten příběh je pro mě osobně zklamáním, ale je to asi jen pokračování té situace, která je dneska ve společnosti.
Ladislav KEREKEŠ, redaktor
Spory stále vyvolává i kalamita lýkožrouta a těžba dřeva. Zatímco vítr zničil 12 tisíc hektarů lesa, lýkožrout má na svědomí dalších 7 tisíc. Ochranáři bránili nejcennější území v tiché a /nesrozumitelné/ dolině vlastními těly, prozatím úspěšně. Na mnohých jiných místech v národním parku se stále těží.
Zsolt SIMON, slovenský ministr zemědělství
Nechápu, proč ochranářské organizace od té doby se ani jeden jedenkrát neozvali, že jaké developerské akce se dělaly na území Vysokých Tatrech. To je jejich dvojtvárnost.
Milan KOREŇ, předseda sdružení soukromých vlastníků lesů Východná
Těžko předvídat, co tam bude za 50 nebo 100 let, ale obraz toho, co si dneska představují ochranáři, to, co tam chtějí mít, určitě tam nebude.
Ladislav KEREKEŠ, redaktor
Jasná pravidla pro všechny zájmové skupiny, vlastníky lesů, ochránce přírody i developerů měla stanovit nová zonace tatranského národního parku. Ta ani po sedmi letech od katastrofy není schválena a po pádě vlády Ivety Radičové se její schvalování odkládá zase na neurčito. Z Vysokých Tater Ladislav Kerekeš, Česká televize.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě