22.4.2011
Politici voličům
Svaz obcí NP Šumava
Reakce Svazu obcí NP Šumava k stanovisku ministra Chalupy v dalším boji proti kůrovci.
Jsme rádi, že ministr životního prostředí Tomáš Chalupa pochopil vážnost situace na území Národního parku Šumava a rozhodl o postupu při řešení kůrovcové kalamity bez zbytečného otálení.
My jsme sice očekávali, že kácení kůrovcem napadených stromů v I. zóně Národního parku bude rozsáhlejší, protože podle názorů renomovaných lesnických odborníků, jakým je například profesor Radomír Mrkva z Lesnické fakulty Mendlovy univerzity v Brně, je to jediná šance, jak zastavit ničení kdysi krásných šumavských lesů a uchránit je i pro další generace. Nicméně rozhodnutí pana ministra, který upravil plán navržený pracovní skupinou Josefa Vovesného, bereme jako nutný kompromis.
Jsme také rádi, že veřejnost se po mystifikacích ze strany některých tzv. ekologických hnutí, dozvěděla pravdu o tom, že za bývalého vedení Národního parku v čele s ředitelem Krejčím bylo například jen v roce 2010 uděleno 115 výjimek k povolení kácení stromů, které významně zmenšily rozsah bezzásahových zón. Návrh současného šéfa resortu životního prostředí Tomáše Chalupy je tedy k šumavské přírodě daleko citlivější. Za správné považujme také rozhodnutí ministra Chalupy o založení tzv. kůrovcového dispečinku při Správě NP Šumava, který by měl objektivně informovat veřejnost o boji kůrovcem.
Navíc je potřeba zdůraznit, že různé iniciativy trvale veřejně lžou o růstu nového lesa v oblastech napadených kůrovcem. Opak je pravdou! Na některých plochách nad 1200 metrů nad mořem se les neobnovuje a neobnoví, protože tam chybí matečný porost a degradované plochy zarostly vysokými travinami.
Kůrovcová kalamita rovněž vyhání ze Šumavy turisty, v informačních centrech šumavských obcí zaznamenáváme čím dál víc stížnosti návštěvníků na zdevastovanou krajinu s tím, že už sem kvůli tomu přestanou jezdit.