logo Silvarium tisk

Eugenie Línková

Státní podnik Lesy ČR je v tisku vzpomínán s určitostí každý týden a témat, o kterých se hovoří, je víc než dost. Některá z nich nedokáže ten, kdo není do dané tematiky zasvěcen, ani pochopit, a tak jsme generálnímu řediteli Lesů ČR Svatopluku Sýkorovi položili několik aktuálních otázek.

* Jedním z nejdůležitějších úkolů, který před Lesy ČR v ne -dávné době stál, představovala příprava tendrů na lesní práce podle vládou projednané Dřevěné knihy. Můžete stručně vysvětlit, jak se skutečně dění kolem tendrů vyvíjelo a jaká je nyní situace?

Myslím, že se v souvislosti s tendry na lesnické činnosti před jejich vypsáním udělalo maximum. Diskuze nad jejich podobou šla skutečně do hloubky, všechny zúčastněné strany měly možnost se k nim dostatečně dlouhou dobu vyjadřovat. Byla zde nezávislá odborná komise ministerstva zemědělství, proběhlo dotazníkové šetření mezi odbornou lesnickou veřejností, nechyběl ani kulatý stůl lesnických odborníků, jehož závěry byly projednány se subjekty podnikajícími v lesnictví. Vzniklou koncepci projednala i Ná -rodní ekonomická rada vlády, Zemědělský výbor Parlamentu ČR a nakonec i vláda. Samotná příprava zadávací dokumentace tendrů se pak uskutečnila ve spolupráci s nevládní neziskovou organizací Transparency International (TI), podle jejíhož vyjádření nejsou tendry na těžbu dřeva a další práce v lesích diskriminační. Podmínky byly konzultovány i s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výsledkem jsou zcela přelomové transparentní moderní tendry, které se ale nemusejí někomu líbit. Zavádíme totiž jasná, férová a hlavně stejná pravidla pro všechny. Doba výhodnějších podmínek pro část subjektů na trhu na úkor ostatních definitivně skončila. Ten -dry přinášejí spravedlivé ceny a stabilní výnos pro Lesy ČR i stát, což nám potvrdily i výsledky jednoročního tendru na letošní rok. Situace je taková, že pětileté tendry znamenají pro celý lesnicko-dřevařský sektor stabilitu a dlouhodobou perspektivu, a to za spravedlivé ceny. To je jádrem problému a jak jsem již řekl, nemusí se to každému líbit. Pro nás však rozhodně jiná cesta není.

* Které činnosti Lesů ČR si vy osobně jako generální ředitel nejvíce ceníte?

Osobně si cením nejvíce toho, že dokážeme efektivně zvládnout a skloubit tu nesmírně širokou škálu činností, kterou máme na svých bedrech. V souvislosti s Lesy ČR se nejvíce mluví o těžbě dřeva, která je nejvíce vidět a bohužel je opředena i řadou mýtů. Již méně se ale ví, že ročně dáváme do pěstební činnosti téměř dvě miliardy korun, vysadíme přes šedesát milionů stromků, likvidujeme následky povodní nebo kalamit, staráme se téměř o 40 000 kilometrů vodních toků, v rámci Programu 2000 investujeme kolem 60 milionů korun ročně na podporu veřejně prospěšných funkcí lesů, jako jsou obnova a údržba turistických cest, naučných stezek, odpočinkových míst, studánek, kulturních památek apod. To vše z vlastních zdrojů. Jsme zcela nezávislí na příspěvcích ze státního rozpočtu. Proto si nejvíce cením toho, že jsme schopni všechny tyto a další velmi prospěšné a pro každého návštěvníka lesů jistě vítané aktivity financovat a ještě generovat stabilní zisk.

* V roce 2010 dosáhly Lesy ČR historicky nejvyššího hrubého zisku 3,13 miliardy Kč. V roce 2007 to přitom bylo jen 502 milionů korun, o rok později 707 milionů a v roce 2009 činil hrubý zisk 784 milionů. Co stojí za výjimečnými výsledky loňského roku?

Jsou to sice historicky nejlepší výsledky, ale za výjimečné je nepovažuji. Lesy patří mezi nejlepší a nejúspěšnější firmy a nemyslím jenom státní, Lesy ČR mají potenciál na to, aby dosahovaly standardně takových výsledků jako vloni. Snížit náklady, najít úspory, zvýšit efektivitu a pro sa -dit nejvýhodnější formu obchodování jsou základními předpoklady pro dobré fungování každé firmy. Hrubý zisk kolem tří miliard by se měl stát pro Lesy ČR novou normou.

* Koncem dubna jste vyhlásili tendry na lesnické práce od roku 2012. Co si od nich slibujete?

Musím zopakovat, že tyto tendry jsou skutečně přelomové. Všem subjektům na trhu přinášejí stejná pravidla hry včetně rovného přístupu ke dřevu, státnímu podniku a tedy i státu pak spravedlivou cenu za dřevo. Od vyhlášených tendrů si však také slibuji, že přinesou do celého lesnicko-dřevařského sektoru tolik potřebné zklidnění emocí. V tomto směru by mělo pozitivně zapůsobit již samotné včasné vypsání tendrů a jejich plánovaný časový harmonogram, v jehož rámci bychom měli i s kalkulovanými časovými rezervami podepisovat smlouvy s vítězi jednotlivých zakázek na konci října. Co se týče parametrů těchto tendrů, nepochybuji o tom, že jsou nastaveny správně.

* Velké diskuze vzbuzuje kácení stromů v Šumavském národním parku s ohledem na možnou likvidaci kůrovce. Jak se na to dívají vaši odborníci a jak postupujete v případě napadení škůdcem v porostech obhospodařovaných Lesy ČR?

Lesy ČR dlouhodobě uplatňují dodržování zásad integrované ochrany lesa před kůrovcem. Výsledky jsou více než dobré a mohu s klidným svědomím konstatovat, že kůrovcová kalamita v lesích spravovaných státním podnikem nehrozí, ani v Jižních Čechách. Náš úspěšný boj mohu dokumentovat i na konkrétních číslech, protože množství zpracovaného, kůrovcem napadeného dřeva pokleslo vloni proti předchozímu roku na pětinu, což představovalo pouhých 26 000 m3 dřeva. Vloni jsme v lesních porostech Jihočeského kraje instalovali 100 000 různých druhů lapáků a téměř 6000 lapačů. Vzhledem k pozitivnímu vývoji tak budeme moci letos tyto poč ty mírně snížit. Je tedy prokazatelné, že zvolený postup boje s kůrovcem přináší podniku Lesy ČR velmi dobré výsledky. Situaci v ochraně lesa na Šumavě však považujeme za velmi vážnou. Pokud by se tato situace nedostala pod kontrolu, mohly by být ohroženy i okolní porosty.

* Jaké pracovní předsevzetí je pro vás v tomto roce prioritou?

Určitě bych chtěl dotáhnout do úspěšného konce pětileté tendry na práce v lesích od příštího roku. Je to důležité nejen pro státní podnik, ale zejména pro celý lesnicko-dřevařský sektor. Po letech tápání potřebuje jasný výhled, stabilitu a alespoň střednědobou perspektivu, která je klíčová například pro efektivní plánování investic. Víceleté ten -dry nepřinesou stabilitu jen státnímu podniku, ale také smluvním partnerům, kteří mohou plánovat svou činnost a zaměstnanost na více let. Věřím, že zájem o stabilitu sektoru sdílí i většina zainteresovaných.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě