logo Silvarium tisk

Aleš Tolar

Pracovníci rybí líhně národního parku Šumava v Borových Ladách se chystají vysadit do řek a potoků na území parku na šedesát tisíc plůdků pstruha obecného. Starají se tak o to, aby se na Šumavě dál udržely původní a v tomto ekosystému žádoucí rybí druhy.

Letošní umělý výtěr pstruha potočního rybáři zahájili v rybí líhni v Borových Ladách v polovině října a trval jeden měsíc. Čítá na 150 tisíc jiker.

"V průběhu šesti měsíců se z oplodněných jiker vylíhne plůdek a začátkem května ho budeme vysazovat do těch nejmenších přítoků řek, kde se přirozeně vytírá," vysvětlil vedoucí líhně Josef Šperl.

Výtěr pstruha potočního v líhni NP Šumava.

Jde o potoční formu pstruha obecného. Správa parku je již dva roky zařazena do Národního programu jako vlastník genetického zdroje tohoto rybího druhu.

Ročně se podle Šperla do přítoků čtyř rybářských revírů (Křemelná, Teplá Vltava, Řasnice a Studená Vltava) o celkové délce 41 kilometrů vysadí na 60 tisíc kusů plůdku pstruha.

V oblasti smí rybáři lovit jen formou formou "chyť a pusť" na háčky bez protihrotu. Jana Zvettlerová ze správy parku upozornila, že chráněné rybí oblasti se letos rozšířily a nově sem spadá i revír řeky Vydra v úseku Modrava - Čeňkova Pila.

 

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě