Vladimír Vácha
Správa Národního parku Šumava (NPŠ) se pustí do vyřezávek náletových dřevin na zemědělské půdě ve vlastnictví státu, kterou obhospodařuje. Cílem je zlepšit pestrost skladby rostlin a živočichů, kteří na tomto území žijí.
„Dřeviny na bezlesí mají významnou ekologickou funkci, při nadměrném zarůstání lučních porostů se však jejich pozitivní efekt vytrácí. Šumavskou krajinu tvoří mozaika porostů v různých fázích zarůstání od otevřených lučních ploch až po lesy. Aby se udržela, je nezbytné čas od času porosty na bezlesí vrátit do počátečních stadií zarůstání a vybrané nálety dřevin zredukovat,” vysvětlila Právu záměr správy NP Veronika Kolářová z oddělení ochrany přírody a výzkumu NPŠ. Připomněla, že každý porost nabízí odlišné podmínky vyhovující různým druhům, čímž se zvyšuje celková biologická rozmanitost. Například mladé porosty dřevin jsou vhodným prostředím pro ohroženého jeřábka lesního, zatímco otevřenější travnaté plochy ocení ohrožený chřástal polní.
Mluvčí parku Pavel Pechoušek v této souvislosti připomněl, že park se dlouhodobě zaměřoval hlavně na cenné lokality s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin. Šlo například o vyřezávku dřevin ve Vltavském luhu, kde se vyskytuje prstnatec Traunsteinerův, nebo odstranění náletů na Prášilsku, kde rostou vzácné malé kapradiny hadilky obecné a vratičky měsíční.
„Nyní se soustředíme na zemědělsky využívanou půdu. Cílem redukce náletů není mít pozemky bez stromů. Vyřezávky dřevin pro oblast bezlesí jsou výběrové. Vždy se zvažuje, co ponechat a co odstranit,” zdůraznil náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava Jiří Mánek, který má oblast péče o bezlesí na starosti.