logo Silvarium tisk

Filip ČERNÝ, moderátor

Sdělovacím prostředkům se často vyčítá, že zpravodajství o různých kauzách nedotahují do konce, přelétají od jednoho tématu k druhému a mnohé případy tak skončí do ztracena. Letos na podzim jsme v rubrice Bez obalu informovali o policejním rozehnání blokády kácení v Národním parku Šumava, příběh, který měl soudní dohru, zůstal otevřený, neboť policie čekala na písemné vyhotovení rozsudku. Nyní ho už obdržela a tak je dobré se k celému případu vrátit. I když bohužel celá kauza nakonec zatím nekončí. Na přelomu července a srpna se téměř tři týdny ekologičtí aktivisté přivazovali v Národním parku Šumava ke stromům. Bránili tak dřevorubcům těžit v oblasti Ptačího potoka kůrovcem napadané stromy. A přivolaná policejní zásahová jednotka je naopak z lesa systematicky vyháněla, dokud nebylo vše pokáceno. Jedním z protestujících byl i brněnský zastupitel za Stranu zelených Mojmír Vlašín. Podle něj celá blokáda byla z velké části spontánní akcí.

Mojmír VLAŠÍN, brněnský zastupitel za Stranu zelených

Účastníci blokády bylo náhodné shromáždění občanů, který vlastně pomocí různých komunikačních médií, jako je Internet, facebook a podobné ty vynálezy nejnovější, včetně tedy mobilové komunikace, mnozí přijeli třeba blokádu jenom podpořit jaksi psychicky, ale když viděli situaci, tak se na místě do blokády zapojili. Čili to nebylo nějak předběžně dlouhosáhle organizováno, mnozí lidé se tam ocitli náhodně. Jako příklad uvádím, třeba doktor Voříšek z ornitologické společnosti přijel, protože jsme chtěli po něm, aby jako expert zhodnotil, jakým způsobem nezákonné kácení má vliv na ptačí faunu, která je tam předmětem ochrany, právě na Ptačím potoce. Shoda okolností, on se tak jmenuje. A on tam přijel a když viděl situaci, okamžitě se zapojil do blokády, takže já jsem sjednával pro televizi, že by měl tam nějaké interview, ale než jsem to stačil sjednat, tak on už byl na služebně tady v Kašperských horách.

Filip ČERNÝ, moderátor

To, co říká Mojmír Vlašín, je důležité. Krajský soud v Plzni,  na který se totiž obrátilo s žalobou na postup policie, mu v tomto hodnocení dal zapravdu. A pravomocně konstatoval, že policie tím, že zasáhla, porušila Listinu základních práv a svobod, která garantuje právo pokojně se shromažďovat. Policie ale rozsudek ústy své mluvčí Martiny Kohoutové odmítla.

Martina KOHOUTOVÁ, mluvčí policie

Vedení krajského ředitelství policie Plzeňského kraje zastává názor, že v případě blokády aktivistů na Šumavě se nejednalo o shromáždění podle zákona o právu shromažďovacím, proto jsme v dané věci podali kasační stížnost. Ve středu 19.10.jsme obdrželi rozsudek Krajského soudu v Plzni, který se týkal návrhu brněnského ekologického aktivisty v této věci. A podstatné je, že tento soud nepřezkoumával ani nerozhodoval o zákonitosti jednotlivých zákroků policistů proti osobám, dopouštějících se v dané lokalitě protiprávního jednání a ani nepřezkoumával a nerozhodoval o legálnosti těžby dřeva, pouze konstatoval, že se dle jeho názoru jednalo o nesprávný postup při rozpouštění neohlášeného shromáždění. A jak už jsem řekla, vedení krajského ředitelství policie zastává názor, že právě v případě té blokády se nejednalo o shromáždění dle zákona o právu shromažďovacím.

Filip ČERNÝ, moderátor

To, že se policie rozhodla napadnout rozsudek zmíněnou kasační stížností, znamená, že se začala domáhat mimořádného opravného prostředku v soudních sporech. Tím ale odmítá uznat pravomocný verdikt soudu, za nezvyklé to v rozhovoru pro týdeník Respekt označil i ministr vnitra Jan Kubice.

Jan KUBICE, ministr vnitra /citace redaktorem/

"Je to poměrně překvapivý přístup, policisté by rozhodnutí respektovat měli, ale na druhé straně i oni mají zákonnou možnost využít všechny opravné prostředky v případě, kdy to uznají za vhodné. To toho já zasahovat nechci, nebudu ani nemůžu. Hned po zásahu, a nyní znovu po rozhodnutí soudu jsem ale zadal Inspekci Policie České republiky, která je na policii nezávislá a má vyšetřovat její pochybení, aby se postupem policistů ve věci zásahu na Šumavě zabývala."

Filip ČERNÝ, moderátor

Výsledky šetření policejní inspekce byly zveřejněny minulý týden. Zabývala se dvanácti stížnostmi na policejní brutalitu a závěr je, že ve všech zkoumaných případech byl policejní zásah v pořádku. Nyní se tedy bude čekat na vyjádření Nejvyššího správního soudu, kde skončila kasační stížnost. Spor, ve kterém nejde jen o ochranu přírody a národní park, ale i o pojetí demokracie, tak bude pokračovat i v příštím roce.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě