Klatovsko
DANIELA LOUDOVÁ
Více než 150 výukových programů si pro tento rok připravili pracovníci tří středisek environmentálního vzdělávání (SEV) Správy NP a CHKO Šumava pro děti mateřských, základních, středních a vysokých škol.
Střediska přichází každý rok s mnoha novinkami. Pro letošní školní rok jsou představeny v materiálu Nabídka výukových programů středisek environmentální výchovy NP a CHKO Šumava pro školní rok 2011/2012. „Účastníci díky těmto programům získají mnoho nových poznatků, ale především se seznámí s jedinečností šumavské přírody. Nahlédnou do světa rostlin, mechů, kapradin, ale také pod hladinu řek, do tajů půdních živočichů či dozvuků lesa. Jak pro malé, tak i velké, jsou programy připravovány s důrazem na vysvětlení významu Národního parku Šumava,” informovala metodička SEV Martina Kučerová.
Učitelé mohou vybírat nejen podle názvů programů, ale také mohou přihlédnout k zařazení výukových programů do vzdělávacích oblastí a oborů. Například, pokud žáci přichází na výukový program na téma „Rys ostrovid”, dozví se v rámci tohoto programu mnoho nového z předmětů jako člověk a jeho svět, český jazyk, výtvarná výchova, tělesná výchova a dalších. „Tato kombinace pomáhá dětem zapamatovat si nové informace hravou formou. Důraz je kladen na výuku pod širým nebem, pouze za nevlídného počasí jsou programy realizovány v učebnách středisek EV,” zdůrazňuje Kučerová.
Díky podpoře Státního fondu životního prostředí mohou letošní rok učitelé vybírat i z nového tématu Bionika. Všechna střediska environmentální výchovy jsou proto vybavena mikroskopy, měřícími přístroji Pasco, GPS navigací a sněžnicemi. „Práce s moderní technikou motivuje žáky poznávat šumavskou přírodu,” říká Stanislav Čtvrtník ze střediska EV ve Vimperku.
Ti nejmenší se naopak budou setkávat se šumavskými skřítky a vílami. Po šumavské stezce, tak je nazván jeden z nových výukových programů, který nabízí středisko EV v Kašperských Horách. „Na jedinečné zážitkové stezce v okolí střediska mohou ti nejmenší plnit jednoduché úkoly, pohybové jsou určeny těm větším, přemýšlivé pro moudré hlavičky i těžší pro ty, kteří již o šumavské přírodě něco vědí,” říká Miroslava Michnová, vedoucí střediska EV v Kašperských Horách. Součástí všech výukových programů kromě na míru vyráběných pomůcek jsou i pracovní listy, které dále mohou použít učitelé při výuce.
Kromě již zmiňovaných programů připravují střediska environmentální výchovy správy pro všechny cílové skupiny řadu didaktických materiálů, které si mohou školy zakoupit. O dalších projektech a programech, které připravují střediska EV Správy NP a CHKO Šumava, se dozvíte na www.npsumava.cz v sekci environmentální vzdělávání.