Nový ministr životního prostředí Pavel Drobil dává správě parku měsíc na to, aby předložila scénář, jak z uschlých lesů udělat zase zelené.
ŠUMAVA Ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) se do změn v šumavském parku pustil ve velkém stylu. Okamžitě nařídil, co vše se má udělat. „Do měsíce chci mít jasno. Nevylučuji i personální změny, když správa parku znovu nezíská v regionu důvěru,” říká v exkluzivním rozhovoru pro MF DNES Drobil.
* Hovoříte o tom, že obnovení důvěry je základ. Jak ji má správa parku získat, když se proti ní bouří i samotní zaměstnanci? MF DNES má k dispozici dokument, kde sepsali své připomínky a zvažují, že jej zašlou i vám.
Evidentně i podle tohoto vašeho příkladu neexistuje důvěra ani uvnitř správy parku. Samozřejmě, je možné dnes problémy personifikovat, ale já teď zadal správě parku jasné úkoly a bude na ní, zda jim dostojí. Pokud ne, pak může následovat personální řešení. Rozhodně nechci ale vyčkávat, do měsíce chci mít naprosto jasno.
* Takže měsíční doba hájení pro vedení parku?
Vedení parku ode mě nedostane ani vteřinu hájení, jen jasné úkoly. A pokud někdo nebude schopen znovu získat ztracenou důvěru, pak o něm rozhodnu klidně zítra nebo pozítří.
* Za měsíc si přijedete tedy znovu promluvit se starosty? Nebo jak si ověříte, že důvěra mezi nimi a správou parku znovu existuje?
Každý den budeme na něčem pracovat. Můj náměstek se sem může prakticky nastěhovat, tolik má úkolů, takže kontrolu budu mít nepřetržitou.
* Jak tedy má správa parku zastavit kůrovcovou kalamitu?
Dal jsem obecné zadání, že chci, aby se zastavil rozpad lesa a přeměna zelených stromů v mrtvé. Bude na správě parku, aby mi předložila konkrétní návrhy na řešení.
* Do konce roku chcete mít na papíře i nový zákon o národním parku. Budou jej spoluvytvářet obce i kraje, jak žádají starostové?
Ano, vznikne pracovní skupina, v níž budou zástupci obcí i krajů. Návrh má být produktem celé vlády, nikoliv jen jedné politické strany.
* Při své návštěvě Šumavy jste řešil i rozdělení parku do zón s různou ochranou přírody a péčí o lesy. Bude se moci v první zóně kácet?
Roztříštěnost zón, která je dnes, nikam nevede. Kůrovec se akorát šíří. V prvních zónách budou nejmenší zásahy. Zákon bude jasně definovat, co se ve které zóně smí, a co ne. Není ale možné, aby uprostřed parku byla malá území, kde se nebude dít vůbec nic, vše se ponechá na přírodě a kvůli tomu odumře celá Šumava. To já připustit nehodlám.
* Po volbách jste stál o post ministra průmyslu a obchodu. Nebudou mít lidé pocit, že místo za ochranu přírody dýcháte za průmysl a dřevařskou lobby?
Já nemusím dýchat vůbec za nikoho. V šumavském parku se dnes těží nejvíce dřeva v historii. Jestliže má někdo strach, že se někde setkala dřevařská lobby, tak tomu bylo dávno a dávno před námi. To, jak se tady kácí, není úplně normální.
* Takže podle vás selhala koncepce vašeho předchůdce Martina Bursíka po orkánu Kyrill v roce 2007, díky níž byla ponechána část polámaného dřeva v lesích?
Jsem přesvědčen, že ano. Jeho rozhodnutí bylo fatálně chybné. Teď se chceme vrátit před tento okamžik a sestavit podle toho i plán péče o lesy na další roky.
* Na jakou dobu bude platit? Starostové kritizují, že s každým novým ministrem se péče mění.
Musí být dlouhodobý a první dva roky musí řešit kůrovcovou kalamitu. Není možné, aby se při každé změně ministra vše otáčelo o 180 stupňů. To nikam nevede.
* Otevře se park více turistům?
Už teď se otevírá a připravovaný zákon vše ještě ujasní. Mým zájmem je, aby Šumava patřila lidem.