JINDRA PAŠKOVÁ
Správa Národního parku Šumava se chce v boji s kůrovcem opřít o závěry konference Šumava 2011 – Bod zlomu a zohlednit je v plánu pro rok příští rok.
Závěry, které hovoří o potřebě stabilizace narušených ekosystémů a tomu odpovídající péče, postoupí výbor konference představitelům vlády s výzvou k důslednějšímu sledování problémů způsobených kůrovcem.
Odborníci na ochranu lesa a přírodovědci se sešli na Modravě, aby se při terénních exkurzích a prostřednictvím přednášek vyjádřili k problematice kůrovce v ekologických, ekosystémových i krajinných souvislostech.
„Chybějící dlouhodobá koncepce a různé přístupy vedly k situaci, která nemá v šumavském národním parku ani jinde na našem území obdoby,” uvedl ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Petr Zahradník.
„Hynutí velkých ploch lesa má za následek změnu místního klimatu a ztrátu vody,” podotkl ředitel ENKI, o. p. s., Jan Pokorný.
Konference ve svých závěrech konstatuje náhlý a velkoplošný rozpad stromového patra smrkových porostů se všemi negativními dopady na faunu i flóru těchto ekosystémů.
„Prvořadým úkolem musí být zastavení usychání a rozpadu živého lesa a nastavení takové péče o území, která povede ke stabilizaci narušených ekosystémů Šumavy,” uvádí se dále v závěrech s doporučením, aby vznikající zákon o NP Šumava, jehož součástí bude zonace i systém péče, respektoval skutečné poměry Šumavy.
„Podepsané závěry bude výbor konference adresovat ministru životního prostředí Tomáši Chalupovi a předsedovi vlády Petru Nečasovi,” řekl náměstek ředitele národního parku Jiří Mánek.
Vedení parku chce příspěvky odborníků zohlednit v boji s kůrovcem. „Při přípravě plánu obranných opatření proti kůrovci na rok 2012 budeme podpírat svůj plán boje argumenty, které na konferenci zazněly,” konstatoval ředitel Jan Stráský.
Dodal, že konference zlom k lepšímu plně nepotvrdila: „Upozorňuje na to, že především v plzeňské části Šumavy gradace kůrovce ještě nevyvrcholila.”
Nejhorší situace je v okolí Modravy, Prášil a Srní.