logo Silvarium tisk

Jakub Vácha moderátor
Pan Půlpán s námi zůstává, já za to děkuji. My se teď podíváme na mapy, které vypovídají o tzv. sumě teplot, je to meteorologická hodnota, která ovlivňuje možnost kůrovce vytvořit více generací, čím tmavší barva tím větší šanci kůrovec má. V roce 2017 vidíme světlé barvy, o rok později je ale republika tmavá, právě v tomto roce podle lesníků kůrovcová kalamita nabrala na rychlosti. Oblasti zabarvené doruda poskytovaly škůdci nejlepší podmínky. No a ještě pro přehled rok 2021. Mapa je opět světlejší, no a jak bude vypadat letošní rok? Jak se bude kůrovci dařit? Na to jsme se zeptali specialisty na kůrovce z Biologického centra Akademie věd Petra Doležala.

Petr Doležal, specialista na kůrovce, Biologické centrum AV ČR
V letošním roce už by nemělo dojít k tomu kritickému vývoji, který byl v roce 2018, kdy bylo v České republice o jednu generaci více, a předpokládám, že pokud nebude nějaký extrémně teplý červen, tak se vyvinou pouze dvě úplné dceřiné generace.

Jakub Vácha, moderátor
Co čekáte vy, pane Půlpáne, jak se bude letos kůrovci dařit nebo nedařit?

Ladislav Půlpán, specialista ochrany lesa, Lesy ČR
Já můžu potvrdit tuto informaci, zpoždění, které kůrovec díky chladnému počasí v tuto dobu získává, už nebude schopen dohnat, takže počítáme s tím, že budou letos dvě dceřiné generace.

Jakub Vácha, moderátor
Je to konec kůrovcové kalamity? Protože už několik let se objevují informace, že se třeba vytěží méně toho napadeného dřeva, tak končí kůrovcová kalamita? Už se o tom přestane mluvit?

Ladislav Půlpán specialista ochrany lesa, Lesy ČR
Já se domnívám, že by mělo dojít k dalšímu poklesu. Konec bych to ještě zcela nenazýval, protože si musíme uvědomit, že riziko pro letošní rok je asi čtvrté nejvyšší v celé historii, takže to je pořád ještě spousta práce, kterou, která čeká na vlastníky a lesníky.

Jakub Vácha, moderátor
A my to budeme sledovat, Ladislav Půlpán, díky za váš čas a na shledanou. No a já ještě doplním přehledně dovětek, kůrovcová kalamita v českých lesích naplno vypukla v roce 2018, kdy kůrovec kvůli suchu a teplu stihl dokonce 3 generace rojení, mluvili jsme tady o tom. Z jednoho stromu je přitom při druhém rojení ohroženo 10 dalších stromů a při třetí generaci z těchto 10 už dalších 100 stromů. Nejvíc dřeva se v celé České republice vytěžilo předloni, bylo to rekordních skoro 36 000 000 m3.

osoba
Události v regionech, sledujte nejdůležitější zprávy, kterými žije váš kraj. Každý všední den v 18 hodin.

ČT 1

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě