Vladimír Vácha
Studenti písecké Vyšší odborné školy lesnické a střední lesnické školy (SLŠ) Bedřicha Schwarzenberga sbírají od tohoto roku zkušenosti v Národním parku Šumava.
„Projekt Škola a praxe je vyústěním dlouhodobé spolupráce národního parku a SLŠ v Písku. Národní park je pro mladé lesníky atraktivním prostředím, protože se zde setkají s odlišnými způsoby práce a s jinou podobou péče o lesní ekosystémy než v běžném hospodářském lese,” charakterizoval Právu spolupráci lesník Správy Národního parku Šumava a garant odborné praxe píseckých studentů Jan Kozel.
Studenti 3. ročníku vyšší odborné školy se v pětičlenných skupinách střídají na vybraných územních pracovištích Správy NP a CHKO Šumava. Národní park poskytuje studentům odborné zázemí a také jedinečnou příležitost vyzkoušet si, jak vypadá práce lesníků na území s vysokým stupněm ochrany přírody.
„Během měsíční stáže studenti pod dohledem lesníků kontrolují například oplocenky s mladými stromky, evidují polomy, vyhledávají a monitorují kůrovcem napadené stromy, podílejí se na péči o zvěř v přezimovacích obůrkách, ale získávají rovněž přehled o počtech zvěře před jejím pravidelným sčítáním,” vyjmenoval Kozel některé z činností, při nichž písečtí studenti pomáhají.
Budou pracovat také v lesních školkách
Budoucí lesníci se také učí podávat návštěvníkům informace o území, které jim bylo při praxi svěřeno, i o přírodě, kterou chrání. Pomáhají i s monitoringem zvláště chráněných živočichů, mj. rysa ostrovida, jehož stopy je možné na sněhové pokrývce velmi dobře identifikovat.
„Pro naše studenty je to obrovská výhoda. Seznamují se s jedinečným prostředím, pracovními podmínkami, povinnostmi a také se specifickými pracovními podmínkami v Národním parku Šumava,” konstatoval ředitel SLŠ František Bušina. Na jaře se spolupráce studentů a lesníků zaměří na činnosti související s obnovou lesa.
„Studenti se budou podílet na práci v lesních školkách – organizaci výsadeb mladých buků, jedlí a javorů – a budou rovněž sledovat řízení prací spojených s ochranou lesa směřující k eliminaci jarního výletu lýkožrouta smrkového,” zdůraznil garant odborné praxe.