logo Silvarium tisk

Daniela Urešová

Zeleň v urbanizované krajině má nemalý vliv na kvalitu života obyvatel. Společnost pro zahradní a krajinnou tvorbu uspořádala v Táboře odborný seminář věnovaný tématu péče o stromy v sídlech. Ve městech hrají důležitou roli zejména výsadby stromů v ulicích. Abychom se mohli dlouhodobě obklopovat prosperujícími stromy, které minimálně zatíží obecní rozpočet, je nezbytné jim věnovat odbornou péči.

V rámci semináře se zdůrazňoval často opomíjený ekonomický význam stromů. Jejich hodnotu lze vyčíslit a jsou chráněny legislativou. Nejnovější studie ukázaly, že stromy snižují náklady na vytápění, zvyšují kvalitu prostředí pro obyvatele, tím redukují náklady na zdravotní péči, a snižováním rychlosti proudění vzduchu chrání stavební objekty před poškozením větrem. Jedním z argumentů proti výsadbě stromů v blízkosti budov by mohlo být potenciální ohrožení pádem stromu na budovu nebo obyvatele. Toto riziko je méně pravděpodobné než rizika spojená s životem bez zeleně. Abychom se mohli dlouhodobě obklopovat vzrostlými stromy v městském prostředí, je nezbytné respektovat a dodržovat několik zásad.

Práce arboristů

Seminář byl přínosný nejen pro odborníky arboristy, zahradní architekty, projektanty, ale také pro zástupce z řad zaměstnanců správy a samosprávy, pracovníky obecních úřadů odborů životního prostředí a technických služeb obcí a měst.

V úvodu pohovořil místopředseda správní rady Společnosti pro zahradní a krajinnou tvorbu David Hora, DiS., o základním významu stromů pro společnost a jak správně detekovat stromy, které ohrožují bezpečnost obyvatel. Ne vždy je na místě řešit problém kácením. Například plodnice hub na kmenech dřevin nemusí vždy znamenat, že dřevina strádá. Mezi houbou a stromem může být i symbiotický vztah. Na druhé straně mohou být plodnice hub znakem totálního rozpadu kořenového systému. Také dřeviny vypadající zdravě mohou být skrytým nebezpečím. Příkladem jsou krátkověké topoly, které velmi dobře obrážejí, působí jako prosperující strom, přesto může být narušena jejich stabilita.

V rámci semináře byla zdůrazňována komunikace a spolupráce mezi úřady a odborníky, aby investice do údržby zeleně byla minimální s maximálním efektem. Pokud správce zeleně zaznamená vizuální defekty na dřevině, měl by se obrátit na odborníky – arboristy. Arboristé znají mnoho metod ošetření stromů narušených patogeny nebo špatnou základní péčí. Ti posoudí nejen vizuální defekty, ale také defekty skryté. Vyhodnocují provozní stabilitu, fyziologickou a bio mechanickou vitalitu dřeviny. Tyto aspekty a mnoho dalších mohou arboristé na základě zkušeností z praxe a díky své oborové specializaci objektivně vyhodnotit a navrhnout následná opatření.

Jedním ze zásahů, které ovlivňují následný vývoj dřeviny, je řez. Kromě udržovacích řezů je v současné době čím dál častěji uplatňována obvodová redukce koruny. Jedná se o zásah v rozsahu přizpůsobeném více potřebám lidí než potřebám stromu. Málokdo si ale uvědomuje, že tento typ řezu strom nevratně poškodí a dřevina bude vyžadovat péči v pravidelných intervalech. Velkým problémem může být poškození vlivem údržby okolní zeleně, například poškození báze kmene sekačkou. Proto by měla být v plánu péče zahrnuta následná údržba, která bude blíže specifikovat postupy a jednotlivé zásahy, včetně typů použité mechanizace.

Nové výsadby

Výběr vhodných taxonů je nutné přizpůsobit nejen kompozici a prostorovému uspořádání, ale také uspořádání funkčnímu. Jiné druhy umístíme do uličního stromořadí, jiné na náměstí nebo do parků a lesoparků.

Před výsadbou stromů ve městech je v první řadě důležitá správná volba taxonů, které budou v daném prostředí prosperovat. Ne vždy platí, že nejvhodnější jsou domácí druhy. Dřeviny jsou ve městech vystaveny stresovému prostředí. Musí odolávat zasolení, úpalu, silné prašnosti, exhalacím z výfukových plynů a mnohdy trpí nedostatkem závlahy. Dále je nezbytné zvážit i klimatické poměry vybrané lokality a zvolit taxony, které budou nejlépe odolávat stresovým faktorům. Při vysazování by měly být dodrženy zásady výsadby dřevin a neopomenout zasazené stromy správně ukotvit.

V rámci přednášky o zásadách výsadby stromů zdůraznil Ladislav Kejha, předseda rady Sekce péče o dřeviny Společnosti pro zahradní a krajinnou tvorbu, chyby při prováděných výsadbách. Velmi často se chybuje v hloubce výsadby a s tím i souvisejícím zasypáním kořenového krčku. Měli bychom se vyvarovat stoprocentní výměně substrátu, zvláště pokud je substrát hodně výživný. Strom není motivován prokořeňovat do okolní méně kvalitní půdy a může dojít ke vzniku květináčového efektu a vývratu dřeviny. Velmi vhodným a osvědčeným substrátem pro výsadbu stromů ve městech je minerální substrát, který zajistí dřevině dobrou propustnost a vzdušnost. Nemělo by se zapomínat na dostatečnou závlahu hlavně ihned po výsadbě a do ujmutí stromu. Nevhodně se používají závlahové sondy, u kterých chybí štěrk a nebývají opatřeny krytkou. Také špatná volba výšky mulče může neblaze zasáhnout do vývoje dřeviny. V neposlední řadě je důležitá správná volba vhodných kotvicích materiálů. Kotvení chrání stromy především před nežádoucím vývratem a uvolněním, kdy dochází ke zpřetrhání kořenového vlášení, což může mít pro strom fatální následky.

Kromě estetických hledisek však hraje velkou roli hledisko ekonomické. Správa zeleně obcí by měla uvažovat v dlouhodobých časových úsecích. Náklady na pořízení výsadby jsou jen počáteční investicí. V průběhu let stromy vyžadují péči a podle její úrovně a způsobu provedení se odvíjí výše nákladů v rámci budoucího vývoje dřevin.

Funkce stromů ve městě

Kromě funkce estetické se stromy podílejí na výchově zejména dětí, u kterých budují vztah k přírodě. Stromy ovlivňují mikroklimatické podmínky v okolí svého stanoviště. Zvyšují relativní vlhkost vzduchu, poskytují příjemný stín v horkých letních dnech. Pro městské prostředí je zásadní vliv stromů na kvalitu ovzduší, ochrana před přehříváním půdního povrchu, snižování hlučnosti a zachycování prachu na listové ploše. Stromy svou barvou, šuměním listů, hrou stínu a světla nebo zpěvem ptactva ve větvích pozitivně působí na psychiku – zvláště obyvatel ve městech. I dožívající strom má svou hodnotu, pokud neohrožuje bezpečnost obyvatel. Jako útočiště mnoha organismů je zdrojem biodiverzity.

***

Klíčové informace

 

* Stromy v sídlech mají nejen estetickou funkci, ale také zvyšují kvalitu života obyvatel a jsou finanční hodnotou pro obce.

* Péče o stromy v sídlech je nezbytná, neodborné zásahy narušují kvalitu a vitalitu dřevin a zvyšují náklady obcí na údržbu zeleně.

* Komunikace mezi arboristy a správou obcí zeleně vede ke kvalitnějšímu provedení práce a zajištění vitality dřevin.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě