Pavel Baroch
Ministr životního prostředí chce počkat na konec řízení ekologické inspekce
Vimperk/Praha - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa zatím nehodlá řešit osud ředitele Národního parku Šumava Jana Stráského, který rozmístěním chemicky ošetřených kmenů proti kůrovcům vědomě porušil zákon.
Chalupa si hodlá počkat na to, jak dopadne správní řízení České inspekce životního prostředí, která na základě míry poškození přírody rozhodne i o výši pokuty pro správu národního parku.
"Počkám si na konec správního řízení," řekl Chalupa. Dodal, že na Šumavě jde o dvě strany jednoho problému, věcnou a procesní.
Ve věcné rovině podle Chalupy ekologická inspekce nezjistila, že by park otrávené kmeny rozmístil do nepovolených oblastí, tedy prvních zón, nebo do trvale podmáčených území.
Na Šumavě to je složité, říká Chalupa
Chalupa zároveň uznal, že správa rozmístila chemii po parku ještě před tím, než k tomu byla vydána výjimka ze zákona o ochraně přírody a krajiny. Tuto výjimku přitom park stále nemá.
"Nechci pana Stráského omlouvat, ale na Šumavě je velmi složitá situace," poznamenal Chalupa.
Chemie zabíjí i jiné živočichy
Podle ekologického Hnutí Duha, které na porušení zákona Českou inspekci životního prostředí upozornilo, je ovšem situace jednoznačná.
"Šetření inspekce prokázalo, že Jan Stráský použil chemické postřiky v národním parku protizákonně. Ještě horší je, že to udělal vědomě. Vědomě nařídil svým podřízeným zákon porušit," řekl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
Chemický postřik je přitom nebezpečný nejen pro kůrovce, ale i další hmyz, který s ním přijde do kontaktu. Zahynou i ty druhy, které se kůrovcem živí.
Stráský o porušení zákona věděl
Ředitel parku Jan Stráský přitom sám potvrdil, že chemii použil v době, kdy patřičnou výjimku ještě neměl vyřízenou.
"I přes fakt, že nebylo správní řízení ukončeno, jsem nařídil využít v boji proti kůrovci kombinaci všech nejúčinnějších metod, a to včetně využití biocidů na otrávené lapáky a trojnožky," oznámil Stráský.