Martina Procházková
Krizový ředitel šumavského národního parku Jan Stráský už nechal v lesích označit stromy, které by měly padnout kvůli kůrovci. Podle Hnutí Duha se jedná o stovky vzrostlých smrků v bezzásahové oblasti Modravsko. Problémem však je, že Stráského kácení ještě ministr životního prostředí Tomáš Chalupa neschválil. Chybí mu některé odborné posudky.
Stráský ještě nemá v ruce povolení od ministra, už se ale připravil na to, že bude na Šumavě ve velkém kácet, a to i v bezzásahových zónách. Tisíce šumavských smrků dostaly na kůru oranžový puntík. Část z nich roste ve vzácné oblasti Modravsko poblíž Bavorského lesa.
"Čerstvě vyznačené stromy k pokácení objevily hlídky Hnutí Duha v místech, která byla v šumavském národním parku doposud ponechána přírodě. Nachází se v Černohorském močálu a oblasti kolem Ptačího potoka mezi Černohorskou nádrží a Modravským potokem," informoval Jaromír Bláha.
Podle informací od pracovníků parku se stromy ke kácení vyznačují i v jiných bezzásahových oblastech a částech parku.
Stráský odpověděl, že se jedná o podrobný monitoring výskytu kůrovce v prvních zónách. "Tento monitoring dělají zaměstnanci národního parku. Je to zejména proto, že neznáme přesný rozsah napadení stromů v prvních zónách. Jediný údaj pro první zóny, který máme, jsou letecké snímky z podzimu loňského roku, a to je velmi nepřesná a neaktuální informace, kterou nyní musíme podrobně zpřesnit pozemním monitoringem," odpověděl iDNES.cz.
"Samozřejmě, pokud nezískáme rozhodnutí MŽP pro zásahy v těchto oblastech, nebude zde pokácen ani jediný strom a informace využijeme v rámci přesného monitoringu, který byl v minulých letech záměrně zkreslen," vzkázal prostřednictvím své mluvčí Jany Zvettlerové Stráský. "Bez povolení se kácet nebude"
Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že rozhodnutí Chalupa ještě nevydal, protože čeká na chybějící posudky. "Označování napadených stromů je standardní postup. Bez schválení koncepce pana Stráského se samozřejmě nic kácet nebude," ujistila mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.
Ekologové však varují, že kácení zlikviduje vzácnou divokou přírodu, za kterou sem jezdí statisíce turistů.
"Jan Stráský chce těžit stromy v horských pralesích, rašeliništích i mokřadech v samotném srdci Šumavy. Stromy se mají kácet v oblasti Mlynářské a Rybárenské slati, v Tříjezerní, Jezerní i Mezilesní slati, Černohorském močálu, Tetřevské slati a mnoha dalších, upozornil Bláha.
Podle odhadů Hnutí Duha vznikne v národním parku kvůli těžbě o 3 až 5 tisíc hektarů holin více, než kdyby se postupovalo stejně, jako doposud: správa parku těžila napadené stromy pouze na hranici těch nejcennějších území.
"Je to divadlo. Ministr Chalupa říká, že čeká na posudky, podle kterých rozhodne, a ředitel parku už vyznačuje v oblastech ponechaných přírodě stromy k těžbě. Kácením smrků dojde ke zničení mladých stromků, které pod nimi již teď vyrůstají. Národní parky přitom všude chrání především divokou přírodu, kde turisté mohou pozorovat, jak se chová bez ovlivňování člověkem," dodal Bláha.
Před kácením smrků v bezzásahových oblastech Šumavy před časem varovali i čeští vědci.