Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský je přesvědčen, že jeho kroky nijak nepoškodily tamní přírodu. Zároveň i poslednímu premiérovi Československa je však často vyčítáno, že s parkem zachází jako s hospodářským lesem.
Jan Stránský se ale v rozhovoru pro ČT ohradil proti tomu, že by příroda v šumavském parku byla poškozena kvůli jeho krokům. Nedávno dostali výjimku, na kterou se čekalo měsíc a půl. Stráský totiž nechal rozmístit biocidy proti kůrovcům, aniž by dostal výjimku od oddělení státní správy. Nyní ji sice zpětně obdržel, ale hrozí mu a správě milionová pokuta za porušení zákona.
„Chemie byla ten problém, který veřejnost sledovala, a i já jsem byl netrpělivý," poznamenal ke kauze Stráský. Zatím ale otázka pokuty není dořešena a není jasné, zdali ji vůbec dostane. Sám Stráský se i omlouvá, že zatím nemá jako ředitel parku dost zkušeností, aby mohl posoudit, zda bude muset pokutu platit.
Související: Stráský dal povel k chemickému postřiku NP Šumava. Povolení nemá
Za svými kroky si ale dále stojí. Podle něj by vznikly ještě větší škody, kdyby se tato obranná opatření nepoužila. Přesnou částku, na jakou by možnou škodu vyčíslil, ale neví. Sdělil pouze, že jde o násobek možné pokuty, nesdělil ale ani rámcovou hodnotu.
Šéf Národního parku Šumava prý ale zatím nemluvil s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou o případné pokutě. Ani neprodiskutovali, zdali by ministr přikročil k odvolání Stráského.
Stáský dál hovořil i o svých názorech na další nakládání s parkem. „V prvních zónách není potřeba ani těžkou těžbu použít," řekl k některým kritickým názorům na jeho postup. Dále také zmínil, že by byl pro úplné vyhlazení kůrovce, ovšem chápe, že to není cílem, protože jde pořád o živočišný druh. „Čím větší bezzásahové zóny, tím více ploch zasažených kůrovci," dodal ale na závěr.