MILAN KILIÁN
Šumava – Nové vedení Národního parku Šumava (NPŠ) bude hledat cestu, jak turistům letos v létě umožnit návštěvu hraničního přechodu Modrý sloup, přestože s tím kvůli tetřevům nesouhlasí ochránci přírody. Na prvním společném setkání nových vedení národních parků Šumava a Bavorský les to řekl ředitel NPŠ Jan Stráský. Spolu se svým novým náměstkem Jiřím Mánkem zároveň rozháněl obavy německých kolegů z využití tzv. biocidů (látka používaná k hubení, tlumení nebo omezování růstu škodlivých organismů – pozn. aut.) na české straně hranice.
„Předmětem schůzky bylo naše vzájemné seznámení a také příprava pokračování započaté spolupráce obou národních parků,” řekl k setkání Jan Stráský.
Doplnil, že při schůzce bylo diskutováno řešení situace týkající se memoranda o přeshraničních stezkách, jehož podmínky nebyly naplněny, ale časová platnost vypršela.
„To, co zajímalo nejvíce nás, jsou výsledky monitoringu tetřeví populace v hraniční oblasti. Ředitel parku Bavorský les Karl Friedrich Sinner nás informoval, že zatím nejsou výsledky vyhodnoceny, a proto bude zapotřebí monitoring prodloužit ještě o sezonu. Dohodli jsme se, že v takovém případě budeme hledat způsob, jak provozovat pěší hraniční přechod Modrý sloup po stávající trase i v této sezoně. To považuji za dobrou zprávu pro návštěvníky, kteří si tuto stezku oblíbili,” pochvaloval si Stráský.