Vratislav Dostál
Podle Jaromira Bláhy z Hnutí DUHA se vedení šumavského parku chystá kácet stromy napadené kůrovcem v nejpřísněji chráněném území přírody na Smrčině. Důvodem kácení je česko-rakouská smlouva o ochraně lesa proti kůrovci, argumentuje ředitel parku.
Vedení šumavského parku se chystá kácet stromy napadené kůrovcem v nejpřísněji chráněném území přírody na Smrčině. Podle ornitologů se tam ale nyní líhnou kuřata ohrožených tetřevů, kteří zde mají jedno z posledních útočišť v ČR. Ředitel parku Jan Stráský pro ČTK pak řekl, že důvodem kácení je česko-rakouská smlouva o ochraně lesa proti kůrovci.
Stráský uvedl, že česko-rakouská pracovní skupina v pátek prošla Smrčinu a ve středu rozhodne o dalším postupu. „Na území Smrčiny je vyznačeno 450 stromů, které jsou napadené kůrovcem,” doplnil ředitel parku.
Stromy podle něj stojí v pásmu určeném k ochraně rakouských lesů. „Skupina hledá řešení, jak se domluvit na postupu, který by zajišťoval splnění dodatku mezistátní smlouvy,” uvedl Stráský.
Česká společnost ornitologická a Hnutí DUHA podle Bláhy v neděli varovaly ředitele parku, že ohrožování tetřevů a případné kácení by bylo nelegální. Prales na Smrčině totiž patří mezi nejvzácnější místa na Šumavě.
Kácení v místech, kde se vyskytují tetřevi, by bylo v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny a se dvěma evropskými směrnicemi. Aby zde mohl kdokoli kácet, musí dostat speciální výjimku, která mu umožní nedodržovat zákon. Správa parku ji však prozatím nemá, uvedl Bláha.
Prales na Smrčině leží v místech, na která se vztahuje dohoda s Rakouskem o zásazích proti kůrovci, avšak české zákony jsou podle ekologů dohodě nadřízené, neboť národním zákonům jsou nadřízené pouze smlouvy, které ratifikovala Sněmovna.
Ekologické organizace již dříve upozornily, že pokus o pokácení stovek stromů právě na Smrčině může souviset s developerskými projekty na výstavbu sjezdovek.