Roman PISTORIUS, moderátor
Stínovou radu Národního parku Šumava zakládají vědci, kteří tu opravdovou opustili na protest proti příchodu ředitele Jana Stráského. Nelíbí se jim, že kvůli likvidaci kůrovce prosazuje těžbu i v dřív přísně chráněných oblastech, kam ani dřevorubci nesměli. I přes výrazně rozdílné pohledy na park, oba tábory svorně tvrdí, chceme tamní lesy zbavit lýkožrouta, který je ničí.
Eva DAVIDOVÁ, redaktorka
Kácet nebo nekácet? Boj s kůrovcem v šumavských lesích rozděluje veřejnost, ale i odborníky. Prozatímní ředitel Jan Stráský navrhuje výrazně odbočit od současné linky boje proti kůrovci. Těžaře chce pustit i do některých míst, kde doposud vládla divoká příroda. Z Rady národního parku na protest proti tomu odešlo 12 vědců, kteří teď zakládají stínovou radu.
Miroslav SVOBODA, Fakulta lesnická a dřevařská, ČZU
Naším cílem bude pokusit se vysvětlit, proč je ten současný návrh pana ředitele Stráského špatný a přinést nějaké alternativní řešení.
Jakub HRUŠKA, předseda bývalé vědecké sekce Rady NP Šumava
Způsob, kterým se chce s kůrovcem vypořádat doktor Stráský nám připadá extrémně radikální, naprosto nevhodný pro národní park a extremistický z hlediska lesnického.
Eva DAVIDOVÁ, redaktorka
Proti plánům Stráského protestují někteří ekologové i část lesníků. Minulý týden ale vznikla zároveň platforma na jeho podporu. Stráský tvrdí, že se debatě s jakýmkoliv skupinami nebrání.
Jan STRÁSKÝ, předseda Správy NP Šumava
Jsem připraven s ní diskutovat, takže jsem připraven ji konfrontovat i s jinými vědeckými názory.
Eva DAVIDOVÁ, redaktorka
Stráský počítá s vymýcením některých lesů, tak i s chemickými postřiky. Ty by ale neměly zasáhnout ty nejvíc chráněné oblasti Šumavy. Proti celé strategii Stráského bude v příštím týdnu protestovat také část turistů a přátel Šumavy. Plán Jana Stráského leží na ministerstvu životního prostředí. Ministr má během několika následujících týdnů ještě dostat oponentské posudky, na základě kterých se rozhodne, jestli celý záměr podpoří nebo ne. Eva Davidová, Česká televize.