Klatovsko
DAVID KOJAN
Modrava - Už jen do 15. listopadu mohou turisté navštívit Modrý sloup. V pondělí totiž končí dvouleté období, na které byla trasa po žluté turistické značce z Březníku po úbočí Špičníku na hraniční přechod pro pěší Modrý sloup a dále na Luzný zpřístupněna. Zda bude trasa otevřena i v příštím roce, záleží na posouzení z hlediska ochrany přírody zejména s ohledem na tamní populaci tetřeva.
V na jaře 2009 byla na Šumavě otevřena tři nová přechodová místa. Trasa Siebensteinkopf (u pramenů Vltavy) je otevřena celoročně, trasy Modrý sloup a Pod Poledníkem od 15. července do 15. listopadu v loňském a letošním roce. „Trasa na Modrý sloup je výsledkem křehkých kompromisů a dlouhých jednání. Ze čtyř možných variant byla nakonec zvolena tato jako jediná možná z hlediska ochrany přírody, nic více se prostě vyjednat nedalo. Zpřístupnění Modrého sloupu a trasy Pod Poledníkem bylo také možné pouze na dva roky s tím, že jsme se s bavorskými kolegy domluvili, že provoz na trasách budeme sledovat. Po dvou letech pak bude vyhodnocena zátěž z hlediska ochrany přírody a uvidíme, zda trasy budou pokračovat, jestli bude nutné je přeložit, či opět uzavřít,” řekl tehdy ředitel Správy NP a CHKO Šumava František Krejčí, který na svou funkci rezignoval před deseti dny.
Sedm tisíc
Za dobu, po kterou byla cesta na Modrý sloup otevřena, jí prošlo necelých sedm tisíc turistů. „V loňském roce téměř 4600 návštěvníků, letos zatím do října 2270,” upřesnila Jana Zvettlerová ze Správy NPŠ. „Byla zřízena expertní skupina, která nyní zpracuje výsledky a hodnocení, jaký měl nebo neměl dvouletý turistický provoz na stezce vliv na přírodu. Pomocí čidel se sledoval počet návštěvníků, sledoval se také výskyt a hnízdění chráněných druhů, hlavně tetřeva, i například sešlap rostlinných společenstev. Přepokládám, že výsledky bychom měli dostat do konce roku, pak bude na řadě správní řízení,” vysvětlil vedoucí oddělení ochrany ekosystémů Správy NPŠ Josef Zollpriester.
Nesplněné podmínky
I kdyby bylo posouzení vlivu stezky z hlediska ochrany přírody příznivé, může znovuotevření bránit například existující původní cesta z Březníku na Modrý sloup Luzenským údolím. „Trošku problém, o kterém víme už teď, je v tom, že tehdejší dohoda ministrů životního prostředí České republiky a Bavorska obsahovala nějaké podmínky pro otevření cesty a některé z těchto podmínek nejsou ještě dnes splněny. Podařilo se posunutí přístupnosti hraničního chodníku, což byla záležitost dolnobavorské vlády, také ovšem měly být odstraněny cesta na roklanskou hájenku a původní cesta na Modrý sloup Luzenským údolím, což se kvůli administrativním problémům nepodařilo splnit. Tyto cesty ovšem představují možnou zátěž z hlediska rušení tetřeva, protože samozřejmě když tam cesta je, tak lidi láká, i když je tam zákaz vstupu. Nepodařil se také splnit návrh, že se přestane udržovat hraniční chodník v úseku výskytu tetřeva, což je „restík” ministerstva životního prostředí ve vztahu k ministerstvu vnitra, protože by musel být změněn zákon o státní hranici. Tyto věci nám, jako úředníkům, budou v příštím roce bránit, abychom vydali rozhodnutí o dalším zpřístupnění. Uvidíme, jak dopadnou závěry expertní skupiny, a předpokládám, že se bude dále jednat,” dodal Zollpriester.
Nedůvěra
Tomu, že cesta z Březníku na Modrý sloup bude příští rok opět otevřena, příliš nevěří Antonín Schubert, starosta Modravy, do jejíhož katastru Modrý sloup patří. „Otevření Modrého sloupu nebylo kompromisem z hlediska ochrany přírody, který měl ukázat návštěvníkům jádrovou zónu parku, ale bylo ústupkem mezinárodnímu tlaku po vstupu České republiky do Schengenu. Veškeré tehdejší obavy ekologistů z desetitisíců až statisíců turistů, kteří tam budou poškozovat předmět ochrany přírody a krajiny byly pouze cíleným strašením veřejnosti. Turistů nakonec bylo jen několik tisíc, a jestliže tam někdo něco poškodil, byla to správa národního parku, která místo po zpevněné komunikaci Luzenským údolím vyhnala turisty úbočím Špičníku přes mlaziny, mokřady, kmeny a klády. Žádné pesimistické scénáře se nenaplnily a z veškerého dění okolo stezky je pro mě jednoznačně patrné, že správa parku dlouhodobě připravuje trvalé uzavření Modrého sloupu. Neexistuje jediný náznak ze strany Správy národního parku Šumava, že by chtěla, aby cesta k Modrému sloupu existovala,” řekl Deníku Schubert.