logo Silvarium tisk
4.9.2010
Region Čechy
Ludmila Žlábková, Rudolf Voleman

Karlovarský kraj se rozhodl boj proti invazivním rostlinám v regionu zastřešit, vyzývá další subjekty na pomoc

Pracovníci státního podniku Lesy České republiky (LČR) se dlouhodobě snaží bojovat proti nežádoucímu šíření některých druhů nepůvodních a škodlivých rostlin.
Jedním z nejnebezpečnějších je bolševník velkolepý, rostoucí tak rychle, že brzy zastiňuje ostatní rostliny.
„Po několika letech vytvoří souvislý porost, který pohltí většinu slunečního záření, a tím zahubí velkou část nižších rostlin. Dokáže se zabydlet prakticky všude, kde má dostatek světla. Vyhovují mu louky i okraje lesa, svou rozpínavostí brání v růstu nejen lesním rostlinám, ale i semenáčkům a sazenicím stromů. Mezi regiony, kde se s bolševníkem potýkáme nejvíce, patří Karlovarský kraj,” uvedl mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Likvidace bolševníku je velmi zdlouhavá, jeho semena dokážou vyklíčit i po dvanácti letech. Napadené plochy je také nutno sekat několikrát ročně, aby rostliny nemohly vykvést a vysemenit se, další možností boje je chemický postřik rostlin těsně před květem. „Letos jsme na likvidaci bolševníku na zhruba třiceti hektarech plochy vyčlenili částku téměř čtvrt miliónu korun. Náklady se každý rok pohybují ve stovkách tisíc korun,” upozornila ředitelka Krajského ředitelství LČR Karlovy Vary Barbora Klempířová.

„V boji s bolševníkem je nutné spolupracovat s ostatními vlastníky pozemků, které tato nebezpečná rostlina pustoší. Proto jsme přivítali iniciativu hejtmana Karlovarského kraje připravit společný projekt likvidace invazivních druhů rostlin. Lesy ČR jsou členem užší pracovní skupiny, která připraví projekt likvidace bolševníku, křídlatky a netýkavky žláznaté,” doplnila dále Klempířová.

„Navrhl jsem vytvoření pracovní skupiny, která se bude zabývat přípravou projektu likvidace bolševníku, křídlatky a dalších invazivních rostlin,” uvedl karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD). „Projekt pak předloží do operačního programu Životního prostředí, odkud je možné získat až 90procentní dotaci,” dodal hejtman, který pracovní setkání svolal.

Pozval na něj mimo jiné europoslance Pavla Poce (ČSSD), zástupce ministerstva zemědělství, Lesů ČR, státního podniku Povodí Ohře, Pozemkového fondu, obcí Karlovarského kraje a dalších subjektů.

„Pracovní skupina v čele s vedoucí odboru životního prostředí mariánskolázeňského městského úřadu Lenkou Pocovou má zmapovat zasažená území, zvolit metodiku, vytvořit seznam vlastníků pozemků, kde se rostliny šíří, a sjednotit se na způsobu, jak s vlastníky jednat,” pokračovala mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.
Podle Poce je metodika boje proti bolševníku a dalším invazivním rostlinám hotova už patnáct let, ale v praxi se zapomínalo na mechanismy šíření rostlin. Příprava projektu by si měla vyžádat podle odhadu hejtmana zhruba pět až 10 miliónů korun. Do přípravného fondu by přispěl Karlovarský kraj, ale o příspěvek bude žádat i dotčené subjekty včetně obcí.

„I když kraj v zásadě není majitelem postižených pozemků, přispěje do přípravného fondu několika milióny. Očekáváme ale finanční podporu všech zainteresovaných, čímž si ověříme jejich faktický zájem problematiku vyřešit,” poznamenal hejtman.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě