Státní podnik Lesy České republiky (LČR) je na povinné covidové testování zaměstnanců dvakrát týdně připraven. Od pondělí pouze rozšíří frekvenci testování, protože od loňského listopadu testováním procházejí jednou týdně všichni pracovníci bez ohledu na ukončené očkování či prodělanou nemoc. Testování se týká asi 3620 pracovníků a jsou do něj zahrnuti i lidé, kteří pro LČR pracují takzvaně na dohodu. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová.
V prosinci testování antigenními testy mezi pracovníky státních lesů odhalilo 32 pozitivních případů a v prvních dvou týdnech ledna to bylo devět případů. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v ČR a kromě ústředí v Hradci Králové mají zaměstnance v sedmi oblastních ředitelstvích, v šesti lesnických závodech a v 61 lesních správách.
Podle nařízení vlády se od pondělí budou muset dvakrát týdně testovat všichni zaměstnanci. Vláda počítá s tím, že testovat se takto bude dva až tři týdny, než se přežene vlna koronaviru varianty omikron. „Zaměstnance jsme vyzvali ke striktnímu dodržování pravidel s předpokladem, že budeme takto postupovat asi do konce ledna, případně déle, s ohledem na vládní opatření související s covidem-19,“ řekla mluvčí.
Pro lednové testování a následné období se zvýšenou frekvencí testování Lesy ČR prozatím pořídily 30 000 antigenních samotestů přibližně za dva miliony korun. „Jdeme cestou samotestování, a to především z důvodů velkého množství organizačních jednotek a převažujícího venkovního personálu. Na každé lesní správě či polesí je vyhrazeno místo k samotestování,“ uvedla mluvčí. Zaměstnanci se mohou otestovat i doma. Výsledek pak nahlásí pověřenému zaměstnanci, který ho zaznamená do podnikové aplikace.
Lesy ČR ve své strategii řešení krizových situací počítají i s tím, že by nákaza zasáhla podstatnou část pracovníků. Firma by přešla do omezeného provozu se zabezpečením jen nezbytně nutných agend a činností. „Nicméně nepředpokládáme, že k této situaci dojde. Délka karantény a snad mírnější průběh případného onemocnění umožňuje plně využít institut práce z domova, kdy většina provozně-administrativního personálu může alespoň částečně pracovat i na dálku,“ uvedla mluvčí. Možná pětidenní karanténa týkající se provozního personálu by neměla zásadně ohrozit ani venkovní lesnický provoz.
ČTK