Do konce příštího roku chce ministerstvo zemědělství připravit podmínky pro majetkové vyrovnání s církvemi. „Předpokládá to například detailní inventarizaci veškerého majetku určeného pro narovnání s církvemi a spadajícího pod Lesy ČR a Pozemkový fond,” řekl deníku E15 ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).
Fond spravuje asi 254 tisíc hektarů půdy, z toho je na církevní restituce blokována asi pětina. Kromě toho eviduje asi 900 souvisejících objektů. Dalších 180 tisíc hektarů lesů vyhrazených pro restituce spravují Lesy ČR.
Jak by mělo vypořádání státu a církví vypadat, to zatím není jasné. Podle tři roky staré dohody se měla církvím navrátit asi třetina majetku zabaveného komunisty, zbytek měla nahradit částka 83 miliard korun vyplácená po dobu 60 let, i s úroky mělo jít o 270 miliard. Proti tomu se tehdy postavila levice a nynější exposlanec ODS Vlastimil Tlustý.
„Jednoznačně preferujeme fyzické vydání majetku,” uvedl Fuksa. Jaké výše by mohlo dosáhnout finanční vyrovnání za pozemky, které již nelze vrátit, o tom bude stát s církvemi nadále jednat.
Vláda také jmenovala šestičlennou komisi a církev nyní podle mluvčího pražského arcibiskupství Aleše Pištory čeká na to, jaký návrh předloží. „U posledního návrhu z roku 2008 panovala shoda v tom, že se diecéze vzdají většiny svého majetku za finanční náhradu, zatímco kláštery získají zpět svůj majetek, aby na něm mohly hospodařit. Církev je však připravena jednat o různých alternativách spravedlivého narovnání,” řekl deníku E15 Pištora.
Další pokus o narovnání následuje poté, co Ústavní soud (ÚS) loni odmítl uvolnit majetek obcí a dalších vlastníků blokovaný nevyřešenými restitucemi tak, aby s ním mohli volně nakládat. Podle ÚS ale dlouhodobá nečinnost zákonodárců při řešení vztahu státu a církví je protiústavní. Otázku vyrovnání si dala do svého prohlášení i současná vláda Petra Nečase (ODS).