Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
Městské versus státní lesy, přestože jsou spravovány podobně, zisk z nich mají samospráva a státní správa zcela rozdílný. Zatímco ministerstvo zemědělství se neúspěšně snaží dosáhnout na víc než sedmimiliardový přebytek, který leží na účtech jeho podniku Lesy České republiky, naopak třeba město Písek dostává od své správcovské firmy ročně milionové výnosy z lesů ve svém okolí.
Kristina VRKOČOVÁ, redaktorka
Jihočeský Písek je druhým největším vlastníkem obecních lesů. V okolí města mu patří 6,5 tisíce hektarů. Stará se o ně společnost s ručením omezeným. I jejím stoprocentním vlastníkem je město. Do rozpočtu ročně přispívá částkou zhruba 6,5 milionu korun.
Václav ZÁMEČNÍK, jednatel, Lesy města Písku
Máme uzavřenu nájemní smlouvu a pravidelně měsíčně platíme nájemný do rozpočtu města.
Kristina VRKOČOVÁ, redaktorka
I pro další města a obce jsou vlastní lesy významným posílením rozpočtu.
František KUČERA, předseda SVOL
U obecních lesů třeba jsou to částky, které jsou do obecní pokladny odváděny každoročně, řádově několik tisíc korun z jednoho hektaru lesa.
Kristina VRKOČOVÁ, redaktorka
I státní lesy vydělávají víc, než mohou samy zužitkovat. Za 18 let své existence mají přebytek větší než 7,5 miliardy korun.
Zbyněk BOUBLÍK, mluvčí, Lesy ČR
Tyto prostředky jsou řádně spravovány na termínovaných vkladech, depozitních směnkách, popřípadě jiných konzervativních investičních produktech.
Tereza DVOŘÁČKOVÁ, mluvčí, Ministerstvo zemědělství
Ministr Fuksa už od svého nástupu do čela resortu deklaroval, že si chce sáhnout na volné prostředky státních podniků v resortu a zapojit je do státního rozpočtu.
Kristina VRKOČOVÁ, redaktorka
Jenže státní lesy spravuje státní podnik a tak to stejným způsobem jako u obcí a měst nejde. Do státního rozpočtu Lesy České republiky odvádějí jen to, co ostatní. Daně, poplatky a odvody za zaměstnance. Víc jim zákony nedovolují. Kristina Vrkočová, Česká televize, Tábor.
Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
A za autorkou předchozí reportáže teď míříme do jižních Čech živě. Kristino, dobrý podvečer, slyšeli jsme, jak to funguje v Písku. Zazněly už nějaké konkrétní návrhy, jak přebytky z lesního hospodaření převést podobně taky v případě státních lesů do státní pokladny?
Kristina VRKOČOVÁ, redaktorka ČT, Tábor
Dobrý den. Tak tím prvním návrhem, který představil ministr Fuksa, byla transformace státního podniku na akciovou společnost, to by pro stát znamenalo jako akcionáře, že by měl nárok na dividendy, mohl by k účtům společnosti a v případě, že by se rozhodl nějaké akcie prodat, by navíc přišly další peníze z prodeje do státní pokladny. Právě ale ta možnost rozprodeje akcií státních lesů vzbudila řadu negativních reakcí, vyjádřilo se proti ní například Hnutí Duha, nesouhlasí s touto variantou sociální demokraté a v Otázkách Václava Moravce ji zpochybnil také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Ta možnost je ale podle ministerstva nejrychlejší a nejsnazší, to proto, že by o tom rozhodovala jenom vláda. V případě, že by ministerstvo zemědělství přišlo s jiným návrhem, například s novým zákonem, který by ten převod ze státních podniků umožňoval, anebo se samostatným zákonem o lesním hospodaření, tak už by o tom rozhodovala Poslanecká sněmovna a Senát, a to by bylo složitější a zdlouhavější. Samozřejmě nejjednodušší variantou by bylo, kdyby to šlo udělat bez legislativní změny. I na tom ministerstvo zemědělství pracuje, ještě tu variantu úplně nezavrhlo, nicméně zatím se ze všech těch možností jeví jako nejméně pravděpodobná.
Jitka SLUKOVÁ, moderátorka
Tolik naše jihočeská zpravodajka Kristina Vrkočová.