logo Silvarium tisk

Mojmír Vlašín

Starosta z Prášil není Baron Prášil

Ministerstvo životního prostředí údajně jednalo s obcí Prášily o NP Šumava a dohodli se. "Není to pravda. S námi nikdo nejednal a ani nejedná," reagoval na vyjádření MŽP starosta Prášil Libor Pospíšil. Jednání s ministerstvem se zúčastnil Svaz šumavských obcí, který sdružuje některé šumavské obce. Prášily ale členem svazu nejsou.

Požadavek k novému uspořádání parku má obec jasný. „Obec Prášily požaduje na svém katastru trvale bezzásahové I. zóny, ve kterých bude možná jen měkká turistika a vědecké činnosti,” stojí v dopise, který starosta Pospíšil poslal ministerstvu v lednu tohoto roku. Starosta je seriozní člověk a vzhledem k tomu, co stihlo za poslední rok vyplodit Ministerstvo životního prostředí, tak se domnívám, že Baron Prášil, není z Prášil, ale z Prahy, Vršovická 65.

Stanovisku obce Prášily se nedivím. Katastr obce tvoří šestinu parku a současný ministr, bývalý starosta , který se všude zaklíná zájmem obcí, najednou udělal výjimku. Názor Prášil se mu nehodí do krámu. Obec totiž požaduje bezzásahový režim a z nového zákona má obavy. Návrh zonace v připravovaném návrhu zákona není totiž proveden podle jasné metodiky. To vede k situaci, kdy například některé cenné lokality jsou řazeny do III. zóny a časový harmonogram převodu do bezzásahového území počítá s odkladem až o skoro půl století. To je jako kdyby byla přijatá důchodová reforma, ale vstoupila v platnost až v roce 2060.

Ředitel Botanického ústavu Akademie věd docent Jan Kirschner ve stanovisku z 10. 11. 2011 (zdroj : Veronica 5/2011) k asanačním zásahům proti kůrovci říká : „... je zřejmé, že zničení přirozeného náletu během asanačních zásahů a vysazování sazenic neprošlých přírodní selekcí v nejmladších fázích růstu smrku je zdaleka tím největším rizikem, jehož se na Šumavě můžeme dopustit. Co z toho tedy vyplývá? Unikátní ekosystémy horských smrčin na Šumavě by proto měly být ponechány samovolnému vývoji na podstatné části území NP a neměly by v nich být prováděny žádné zásahy. Pouze spontánní vývoj smrčin v jádrových územích NP do budoucna zaručí, že na Šumavě budeme mít porosty původnímu stavu velmi blízké, tak jak bychom od lesů na území národního parku očekávali.”

Když u je řeč o starostech, tak na můj článek Podnikatelé ze Šumavy se mi ozvala starostka Borových Lad inženýrka Jana Hrazánková :

"I když mám jiný názor na věc, tak to, co mě velmi rozlítilo, je dopis pana Neužila, který je součástí Vašeho článku. (http://vlasin.blog.idnes.cz/c/245745/Podnikatele-ze-Sumavy.html )Od roku 2006 dělám na Borových Ladech starostku. Jedním z katastrálních území, které pod Borová Lada spadá, jsou i zmíněná Svinná Lada, kde se dle pana Neužila uvažuje o stavbě golfového hřiště. Na Svinných Ladech se žádné golfové hřiště stavět nemá a ani stavět nebude. Nevím, kde na to pan Neužil přišel. "

Za zveřejnění informace o tom, že se v uvedené lokalitě má stavět golfové hřiště se omlouvám. Jsem rád, že paní starostka pochopila, že krásné okolí, které si jednou nechají zničit nějakým hřištěm či podobným developerským projektem, už jim nikdo nevrátí. Jen mne mrzí, že nepochopila, že od kůrovce toto nebezpečí nehrozí, jak to už pochopily v Prášilech.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě