Staleté stromy rostou i jinde v Boubíně, vědci chtějí větší plochu bez kácení (zpravy.iDNES.cz)
Výzkum ukázal, že stovky let staré stromy rostou i na dalších místech známého šumavského pralesa, kde se nyní může těžit. Národní přírodní rezervace Boubínský prales zabírá plochu přibližně 670 hektarů. Její část, kde se nyní nesmí zasahovat, se rozkládá na 140 hektarech. Odborníci na základě výsledků výzkumů navrhují bezzásahové jádro ještě rozšířit.
Kácet, nebo lesy v národní přírodní rezervaci Boubínský prales ponechat přirozenému vývoji i mimo jeho oplocené jádro? Spor v roce 2020 přivedl demonstranty až před budovu Správy národního parku Šumava ve Vimperku.
Celý článek najdete zde
Komentáře
Tragédií je to, že to ekologicky stabilní prostředí udržované mimojiné hospodářskou činností lesního personálu dostane nový dárek - bezzásahovost. Spolu s bezzásahovostí dojde k nárůstu denzity Ips typographus, který je všechno jiné, než symbiont a altruista, jak si k úžasu mnohých ve skutečnosti myslí vedoucí dotčeného výzkumu. Výsledkem tzv. vědeckého výzkumu bude spálení několika miliónů korun v grantech a doporučení na všechny dosavadní způsoby hospodaření se vykakat. Bude to moderní a hloupé a moudrými zůstanou jen úplně obyčejní lidé žijící v okolí, kteří si povzdychnou nad tím, proč pořád někdo musí něco zachraňovat až k úplnému zachránění ! Stejným způsobem zahynul např. Lukenský smrk - 54 metrů vysoký kandidát na nového Krále smrků, kterému ublížila zelená parta tím, že nechala bez dozoru obligátního parazita , který se dožívá s bídou 1,5 roku, ale ve velkém množství přemůže i takového mohykána, kterému táhlo na 400.
Moje zkušenosti s VUKOZem a tamním výzkumným týmem jsou zcela jiné, než že by to byli nějací vyznavači kůrovce, a i jejich přístup k doporučování nějakých ochranářských postupů vč. bezzásahovosti byl vždy spíš rezervovaný a výzkumnicky profesionální. Rozhodně žádní kůrovcoví aktivisté.
Nic proti cílenému zachraňování mimořádných stromů aktivními zásahy, ale neprotiřečíte si v tom trochu, když jiným vyčítáte, že "musí pořád něco zachraňovat"?
Často proto také myslívám na úsloví, že některé věci je lepší nevědět.
RSS informační kanál komentářů k tomuto článku.