Ing. František Kučera, předseda SVOL
Okolnosti mne přiměly k tomu, abych napsal tento dopis a prostřednictvím redakce Veřejné správy upozornil starosty obcí či zastupitele na nešvar, který se objevil po komunálních volbách. Dozvěděl jsem se o tom nejen od kolegů ve Sdružení, ale bohužel i ze své vlastní zkušenosti zastupitele města. O co jde? Některé podnikatelské subjekty poskytující lesnické služby zaplavily obce svými nabídkami na výhodnou správu obecního lesa a výhodný prodej dřeva. Je asi pochopitelné, že hledají další způsoby rozvoje své firmy, ovšem způsob, kterým tak činí, je vůči osloveným velmi nekorektní. Neváhají se totiž odvolávat na dobrou spolupráci s obcemi, respektive správci obecních lesů, kteří s nimi v podstatě nic do činění neměli. Využívají atmosféry všudypřítomné korupce, změny ve způsobu správy státního lesa a nabízejí transparentní způsob prodeje dříví při pni (nastojato) elektronickou aukcí. Ve své argumentaci zneužívají údajů Zelené zprávy, které nezahrnují nájem z lesních pozemků, jejž právnické osoby založené obcemi svému zakladateli před zdaněním odvádějí, a záměrně tak veřejnost matou, že obce hospodaří nejhůře ze všech vlastníků lesa. Připomeňme ještě, že Zelenou zprávou se rozumí Zpráva o stavu lesa a lesního hospodářství České republiky, kterou každoročně vydává Ministerstvo zemědělství
Čas od času se asi v každém obecním či městském zastupitelstvu řeší problém, jak prodávat dříví z obecního lesa, aby výnos pro obec byl co nejvyšší. Někde možná vyvstanou pochyby o dosavadním způsobu jeho správy. To je jistě legitimní a naše Sdružení nabízí starostům obcí pomoc při zjištění, zda je jejich les obhospodařován optimálním způsobem. Ovšem atak na obce a města v době, kdy noví lidé ve vedení radnic ještě neměli dost času seznámit se důkladně se všemi podrobnostmi, považujeme za hrubě neseriózní. Dovolil bych si v této souvislosti upozornit na Rukověť pro obec - majitele lesa, kterou jsme na podzim loňského roku připravili pro představitele měst a která byla uveřejněna ve Veřejné správě číslo 22/2010. Zahrnuje hlavní klady a zápory možných variant nakládání s obecním lesním majetkem a také zákonné povinnosti obce jako vlastníka lesa.
Co se týče prodeje dřeva a maximálního výnosu, nelze jednoznačně říci, že je lepší nebo horší prodávat dříví elektronickou aukcí. Rozhodně je však pochybné zvolit tento způsob prodeje jako hlavní, nebo dokonce jako jediný. Proč? Obchod s dřívím je ovlivňován mnoha faktory, především poptávkou po řezivu a vláknině, taktizováním velkých odběratelů, vývojem u státních lesů a vzhledem k rostoucí globalizaci i kalamitami v Severní Americe. Základním předpokladem nejvyššího zpeněžení bez ohledu na velikost lesa ovšem vždy je, aby prodej dříví kontroloval vlastník lesa, a to lze nejlépe z odvozního místa.