2.9.2011
Martin POKORNÝ, moderátor
Správa Národního parku Šumava zintenzivňuje výsadbu nových stromů. Šumava složená z větší míry z listnatých stromů by měla lépe odolávat útokům kůrovce a větrným bouřím. Každý rok tam proto správa parku vysazuje nové sazenice, hlavně listnatých stromů, jako je buk, javor, jeřáb obecný, ale také jehličnatá jedle. Snaha správy parku je změnit aktuální stav lesního porostu, a to zejména v nižších polohách, aby smrk neměl více než osmdesátiprocentní zastoupení. Oproti například buku, který v současné době zaujímá jen 6 procent lesa. Ale také zalesnit vytěžená a polámaná místa, jak říká Petr Kahuda, odborník pro ochranu lesa a lesní školky Národního parku Šumava.
Petr KAHUDA, odborník pro ochranu lesa a lesní školky Národního parku Šumava
Jsou to dřeviny přirozeného zastoupení lesa v našich polohách a zároveň jsou to dřeviny, které jsou i ve svém dospělém věku odolné proti kůrovci, protože lýkožrout smrkový je nenapadá, čímž se zvyšuje stabilita těch lesních porostů proti těm činitelům, jako je například kůrovec. Jsou kromě kůrovce odolnější i proti větru, to je taky důležité si uvědomit, protože buk či jedle mají jiný kořenový systém, než má smrk. Nemají ho mělký, jako má smrk a tudíž i lépe odolávají právě bouřivým větrům, které se tady na Šumavě často vyskytují.
Martin POKORNÝ, moderátor
Výsadba začíná na jaře a končí před nástupem zimy. Letos správa národního parku proinvestuje celkem 12 milionů korun. Během podzimu mají v plánu vysázet přes 190 tisíc buků, téměř 150 tisíc jedlí, 8 tisíc javorů, 32 tisíc smrků, ale například 31 tisíce jeřábů obecných.