14.9.2011
Život v česku - Domácí
Jan Němec
Peake: Doufám, že aspoň Pán Bůh je neúplatný a odložení rozhodnutí o dva týdny nám odpustí
Praha - Dohoda s církvemi o vrácení části majetku se zadrhává. Vláda, která měla ve středu na základní parametry dohody kývnout, tento bod přerušila, a to na žádost Věcí veřejných.
"Otázku o církevních restitucích chceme uzavřít až po koaliční dohodě o rozpočtu," prohlásila vicepremiérka za VV Karolína Peake.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) mluví o vydírání.
"Je pro mě přijatelné přerušit tento bod kvůli připomínkovému řízení. Není pro mě přijatelné, aby se na dohodu navazovaly nějaké dodatečné požadavky. Vydírání nemá v politice prostor," prohlásil ministr Kalousek.
"Návrh na vyrovnání s církvemi bude mít dopad do střednědobých rozpočtů, u kterých se všichni ministři strachují, že budou mít zničující vliv na jejich resorty. Proto musí být s touto legitimní otázkou návrh na vyrovnání s církvemi spojen," vysvětlila Peake.
Peake: Církevní vyrovnání s dopravou nespojujeme
Vicepremiérka zároveň ujišťuje, že Věci veřejné respektují výsledky jednání pracovní skupiny k církevním restitucím. "Chceme mít ale jasno, z čeho se budou dvě a půl miliardy korun ročně platit," dodává.
"Doufám, že aspoň Pán Bůh je neúplatný a odložení rozhodnutí o dva týdny nám odpustí," komentovala Peake.
Zároveň popírá některé výroky z nitra VV, že Věci veřejné podpoří církevní dohodu jen tehdy, dostanou-li více miliard na dopravu: "Nevážeme církevní restituce na peníze pro dopravu, vážeme je na diskusi o střednědobých výhledech a o rozpočtu."
Peake nicméně ujišťuje, že Věci veřejné respektují výsledky jednání pracovní skupiny k církevním restitucím. "Chceme mít ale jasno, z čeho se budou dvě a půl miliardy korun ročně platit," dodává.
Ministr Kalousek připouští, že se dvěma miliardami ročně zatím střednědobé finanční výhledy státu nepočítají. "Jsou tam jen věci momentálně legislativně podchycené," sdělil.
K otázce vypořádání se s církvemi se vláda vrátí za dva týdny.
Věci veřejné po celou dobu jednání komise prosazovaly, aby se církvím vrátilo co nejvíc majetku naturálně - tedy pozemky a nemovitosti -, a ještě víc chtěly srazit peněžní odškodnění.
Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN) ale tvrdí, že dohoda je pro stát výhodná, a chystá se o tom přesvědčovat i opoziční ČSSD, pro kterou je ale částka na odškodnění církvím stále příliš vysoká.
59 miliard pro církve
Podle rámcové dohody vládní komise s církevní komisí bude stát církvím vracet pozemky, lesy a nemovitosti v hodnotě 75 miliard korun. O každý jednotlivý pozemek nebo nemovitost se budou muset církve přihlásit u státních organizací, které je teď spravují, hlavně se to týká pozemkového fondu a Lesů ČR.
Pokud se státní organizace s církví nedohodne, bude se muset daná církev obrátit na soud. Ministr Besser už dříve pro Aktuálně.cz odhadl, že sporných může být maximálně 10 procent pozemků.
Za zbylý majetek, který se už vrátit nedá, dostanou církve peněžní odškodnění - celkem 59 miliard korun. Stát jim je bude postupně vyplácet během 30 let - ročně právě 1,9 miliardy korun, o kterých teď mluví VV. Celkové finanční odškodnění se za 30 let kvůli valorizaci vyšplhá odhadem na 79 miliard.
Vyjde druhý pokus?
Během vracení majetku a vyplácení náhrad bude stát ještě prvních 17 let dál církve podporovat jako dosud - teď platí i mzdy duchovních.
Ročně jde o další miliardu a 400 milionů korun, tato částka se ale bude ročně snižovat. Počínaje čtvrtým rokem, odkdy bude stát majetek vydávat, se státní příspěvek každoročně sníží o 5 procent a po oněch 17 letech přechodného období přestane stát církve podporovat úplně.
Besserův návrh je už druhým pokusem státu vyrovnat se majetkově s církvemi.
Topolánkovu kabinetu jeho iniciativa v roce 2008 nevyšla, i když vláda tehdy dotáhla jednání s církvemi až do podoby zákona.
Počítala ale hlavně s peněžním odškodněním a částka se i s valorizací vyšplhala na 280 miliard korun. Opozice byla striktně proti. Spolu s ní ale tehdy poslali návrh ke dnu i přeběhlíci z řad vládní koalice.