logo Silvarium tisk

Nově navázaná spolupráce teplické botanické zahrady s Přírodovědeckou fakultou Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem pomůže mimo jiné přilákat nové studenty. ČTK to dnes řekl děkan fakulty Michal Varady. Studenti mohou na půdě botanické zahrady pod odborným vedením zpracovat závěrečné práce nebo se podílet na výzkumech. Ředitel zahrady Petr Šíla dnes uvedl, že by se instituce do budoucna mohla stát detašovaným pracovištěm.

Obě strany chtějí připravovat vzdělávací akce i osvětové kampaně nebo se podílet na společných výzkumných projektech. Studentům botanická zahrada poskytne i důležitou praxi, díky niž snáz najdou uplatnění na trhu práce.

„Bude to další příležitost pro studenty, aby měli širší možnosti ve studiu, například při zpracovávání svých odborných prací,“ řekl děkan k novému spojení s botanickou zahradou. Přírodovědecká fakulta už dřív navázala spolupráci s ústeckou zoo. Se zaměřením na biologii má fakulta akreditované jak studium učitelství pro střední školy, tak odbornou biologii, tedy zoologii, botaniku a laboratorní či molekulární biologii. Na fakultě podle Varadyho studuje okolo 1000 studentů. Po otevření nových oborů v loňském roce se zájem meziročně zvýšil asi o 15 procent. „Myslím si, že i spolupráce s botanickou zahradou bude pro nové studenty lákadlem,“ doplnil Varady.

Katedra biologie na Přírodovědecké fakultě už s menším botanickým parkem pracuje. „Tahle botanická zahrada je mnohem větší než náš botanický park, takže studenti budou mít mnohem více možností poté i na mezinárodním poli,“ řekla ČTK zooložka Přírodovědecké fakulty Markéta Gloneková, která se na navazování spolupráce fakulty s dalšími institucemi podílí.

Botanická zahrada nabídne podle ředitele Šíly studentům témata bakalářských a diplomových prací, a to jak studentům učitelství, tak studentům odborné biologie. „Nabízí se příprava metodických listů pro vzdělávání veřejnosti ať už pro mateřské školy, střední školy nebo i vysoké školy. Na tato témata lze vést závěrečnou práci,“ uvedl několik příkladů Šíla. Vedoucí katedry biologie Hana Auer Malinská doplnila, že se závěrečné práce mohou věnovat i výzkumu rostlin jako takových, například jejich genetiky či fyziologie.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě