S lesním požárem v Národním parku České Švýcarsko poblíž německých hranic se čeští hasiči potýkali od neděle. V úterý ale usoudili, že na uhašení sami nestačí. Česko proto aktivovalo takzvaný mechanismus civilní ochrany Evropské unie, který je k dispozici členským státům a Severní Makedonii, Norsku i Turecku. Díky tomu se do hašení požáru zapojily helikoptéry zapůjčené ze Slovenska a Polska, později také italská letadla přezdívaná pelikáni.
„Situace v Evropě je těžká. Počet a povaha požárů a rozloha spálenišť je stále horší a horší. Snažíme se na to připravit," říká Polák Marcin Pater, člen Střediska pro koordinaci odezvy na mimořádné události, které je srdcem mechanismu civilní ochrany. Pomáhá státům s domluvou a přesunem pomoci v případě přírodních katastrof a dalších mimořádných událostí, jako je například pandemie covidu-19 nebo válka na Ukrajině.
HN: Do Česka ve čtvrtek dorazila hasicí letadla z Itálie, která byla ale po jednom dni odvolaná zpět na hašení místních požárů. V pátek je pak nahradila jiná letadla ze Švédska. Jak jste přesuny domlouvali?
Česko specificky žádalo helikoptéry a hasicí letadla. Helikoptéry jsme mohli vzít ze Slovenska a Polska. Ve chvíli, kdy spolu mluvíme (pátek dopoledne – pozn. red.), by měla přistát další helikoptéra. Pokud jde o hasicí letadla, museli jsme aktivovat záchranné kapacity, z nichž část zakoupila Evropská komise. To jsou ta letadla ze Švédska. Některé státy, jako právě Itálie, mají kapacity vlastní, ovšem komise hradí jejich provozní náklady.
Celý rozhovor najdete zde