JIŘÍ ŠEVČÍK
Odpor samospráv oddálí vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok. V Lednici to přiznal náměstek ministra životního prostředí.
Lednice – Byl bych rád, kdyby se tady debata trochu otevřela. Těmito slovy zahajuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa včerejší jednání v lednickém My hotelu se zástupci obcí, kterých se dotýká zamýšlené zřízení Chráněné krajinné oblasti Pálava. Nutno podotknout, že většinu z nich tvořili kritici tohoto plánu. A ti se nenechávají pobízet. Debatu na jeho přání otevírají. Jenže ne trochu, ale pořádně.
„Názor starostů je pořád stejný. O plošné vyhlášení chráněné krajinné oblasti nemá nikdo zájem. Když ochrana, tak ne plošná, ale lokální,” začíná poměrně hlasitě diskuzi předseda občanského sdružení Soutok Antonín Hostina. Lidé v sále souhlasně pokyvují hlavami.
Jenže obecné fráze ministrovi nestačí. Chce se dostat více do hloubky problému. „Ke mně doputovaly některé argumenty, názory a obavy lidí, které podle mého názoru nejsou opodstatněné. Proto se chci zeptat přímo tady. Co je ten důvod, co vám nejvíc vadí?” ptá se na rovinu.
Odpovědí je mu dlouhý proslov Otakara Pražáka z Českého svazu ochránců přírody. Připomíná, že po vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Pálava se začalo vážně uvažovat o jejím rozšíření o oblast lužních lesů na soutoku Moravy a Dyje. V polovině devadesátých let minulého století se pod tento záměr podepsaly všechny dotčené obce. Jenže vše se zaseklo. Kvůli jediné organizaci. Lesům České republiky.
„Po roce 2000 ti, kteří začali prosazovat záměr rozšíření Chráněné krajinné oblasti Pálava Pálava, už nemluvili o rozšíření, ale vzniku nové chráněné krajinné oblasti,” líčí Pražák, kterému se jeví jako nadbytečné dávat tomuto území ještě další administrativní rastu chráněné krajinné oblasti.
K dobru dává konkrétní příklad. „V tisku zaznělo, že Sedlec chce dobudovávat silniční infrastrukturu. Tato obec je v chráněné krajinné oblasti už třicet let. Právě tato skutečnost jí neumožňuje rozvoj,” zamýšlí se Pražák. „Pokud chcete prosazovat vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti, místo vás by tady měli sedět starostové, kteří jsou v té současné chráněné krajinné oblasti a nás všechny přesvědčovat o tom, že je to úplně to nejlepší,” říká ironicky.
Město svírá a ničí
Z navrhovaného vzniku nové chráněné krajinné oblasti není nadšený ani břeclavský místostarosta Luboš Krátký. Bere si slovo. „Úředník pak bude administrativně mluvit a ovlivňovat rozvoj území tam, kde vůbec není potřeba. Není potřeba dělat rozsah chráněné krajinné oblasti v takových plochách, jako je navrženo,” argumentuje.
„Aby kolem Břeclavi nebylo nic jiného než chráněná krajinná oblast? Nás jako město to svírá a ničí. A v současnosti nemáme téměř plochy, kam se rozvinout,” tvrdí Krátký.
Jeho obavy pak mírní ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc slovy: „Podle mého chráněnou krajinnou oblast těžko může někdo prosadit, když nebudou místní samosprávy pro.”
Podle náměstka ministra životního prostředí Tomáše Tesaře proces vyhlášení nové chráněné krajinné oblasti zatím administrativně vůbec nezačal. Zatím se o něm jen debatuje. „Rezort určitě pod tímto vedením nezahájí proces vyhlašování, aby se pustil do předem prohraného souboje s místními zástupci,” slibuje.
Zřízení chráněné krajinné oblasti podle něj také v neposlední řadě znamená vynakládání peněz daňových poplatníků. „Stát se rozhodne, že do něčeho dá peníze. A z mého pohledu dávat do peníze do něčeho, co tady lidé nechtějí, to já nikdy nepodepíšu,” říká svůj názor.
To už ale ministr pokukuje po hodinkách. Přijel se zpožděním a diskuze v sále lednického My hotelu se protáhla. Ještě má namířeno do Moravského krasu. Jenže někteří lidé by diskutovali dál. Vyříkat si vše z očí do očí s ministrem životního prostředí? Do regionu nepřijíždí každý týden, ba ani měsíc.