Vzácný dravec sokol stěhovavý může na jaře zahnízdit na Šumavě a v novém hnízdě vyvézt mladé potomky.
Vylepšit podmínky mu pomohla lezecká skupina Informační a strážní služby Národního parku Šumava, která mu upravila hnízdiště. Pár sokola se už několik let pokouší hnízdit na skalní stěně v západní části šumavského parku a ani v loňském roce se mu ale na tomto místě nepovedlo odchovat mladé.
„Sokol začíná s udržování vajec ve správné teplotě a vlhkosti už během března. V tu dobu na Šumavě panují extrémní klimatické podmínky, které spolu s dalšími faktory, jako je predace, či rušení hnízdících ptáků člověkem, ovlivňují úspěšnost jeho hnízdění,” uvedl Tomáš Lorenc, ornitolog z Oddělení ochrany přírody a výzkumu Národního parku Šumava.
Petr Šrail, vedoucí Informační a strážní služby Národního parku Šumava poznamenal, že v minulých letech pravděpodobně mláďata ulovila buď kuna lesní, nebo norek americký.
„Pomocí lan jsme vyšplhali do výšky zhruba deseti metrů, kde jsme hnízdo upravili, tak aby bylo více chráněné vůči predátorům. Jsme rádi, že dlouhodobá ochrana tohoto jedinečného druh přináší své pozitivní výsledky,” popsal Šrail.
Vývoj populace sokola prošel značnými změnami. Ještě během 50. let hnízdil běžně na všech vhodných místech, a to jak na našem území, tak jinde ve světě. O deset let později ale z naší přírody téměř vymizel. Jak se později ukázalo, hlavní příčinou bylo používání pesticidů a pronásledování člověkem. Dnes se ale situace zlepšuje.
Výrazně k tomu napomáhají zoologové z Národního parku Šumava. Společně s odborníky z Českého svazu ochránců přírody Plzeňsko, kteří se starají o praktickou ochranu i monitoring stavu populace sokola stěhovavého na území šumavského parku.