logo Silvarium tisk

IRENA BLAHNÍKOVÁ

Na zámku v Ratajích nad Sázavou dnes startuje netradiční akce Ratajské Dřevosochání 2012.

„Myšlenka uspořádání Dřevosochání vznikla v loňském roce při otevření Dřevorubeckého muzea ­ muzea motorových pil. Jedná se o doprovodnou akci muzea, která má ukázat, že s motorovými pilami se dají ze dřeva vytvářet trvalé a estetické hodnoty v podobě soch,” uvedl hlavní organizátor Jiří Vorlíček.

Ratajské Dřevosochání potrvá do soboty 12. května. Do této doby budou zkušení sochaři Hubert Barták, Ivan Šmíd, Ladislav Sedláček, Stanislav Cibulka a Martin Ospalík vytvářet sochy na daná témata. Těmi jsou Voda je život, Řeka čaruje a Člověk a příroda. Výsledná díla se stanou součástí expozice muzea motorových pil.

Podle Jiřího Voráčka poslouží jako materiál na sochání dřevo z lípy a z dubu. „Největší část řezání dřeva provádějí sochaři motorovými pilami. Následně sochy dotvářejí pomocí dlát, případně vybrušují detaily,” popsal postup netradičního sochařství hlavní organizátor.

Vyvrcholením letošního Dřevosochání bude vernisáž v Rytířském sále ratajského zámku v sobotu od sedmnácti hodin. „Zde budou sochy ve výsledné podobě představeny veřejnosti, která je zhodnotí. Každý návštěvník vernisáže při vstupu do Rytířského sálu dostane tři modřínové šišky. Těmi pak bude moci dát hlas nejlepší soše,” vysvětlil organizátor. Socha, která získá nejvíce modřínových šišek, se stane vítězem veřejného hodnocení. Jeho výsledek ovšem nebude úplný. Hodnotit bude i odborná komise, kterou povede Stanislav Berkovec. Ten bude mít na starosti rovněž i moderování vernisáže. Součet hodnocení veřejnosti a odborné komise stanoví absolutního vítěze Dřevosochání.

A co nejúspěšnější autor získá? „Obdrží zbrusu novou motorovou pilu,” informoval Jiří Voráček.

Soutěžit ovšem nebudou jen dřevosochaři. Pro návštěvníky vernisáže je rovněž připravena soutěž o hodnotné a zajímavé ceny.

 

Muzeum se rozšíří

 

Součástí akce bude i otevření rozšířené expozice Dřevorubeckého muzea – muzea motorových pil. „Aktuálně je zde vystaveno pětapadesát motorových pil, ručních pil s různým typem zubů a dokonce i několik historických seker. To vše je samozřejmě doplněné pomůckami na údržbu tohoto nářadí,” doplnil Jiří Voráček. Nápad na založení dřevorubeckého muzea na zámku vznikl podle Voráčka už před šesti lety: „V rámci dřevorubeckých soutěží, kterých jsem se účastnil po Evropě, jsem navštívil muzea, kde částí expozice bylo staré dřevorubecké nářadí a pomůcky. V tomto zvláště vynikaly Rakousko, Německo, Švédsko a Holandsko. Vzhledem k tomu, že jsem měl již několik starých motorových pil, rozhodl jsem se tuto svoji sbírku rozšířit i veřejně prezentovat.”

Organizátor rovněž doplnil, že jeho cílem není a nebylo vytvořit velké ucelené muzeum: „Dřevorubecké muzeum se rámcově zaměřuje jen na motorové pily, ruční dřevorubecké pily a sekery. Navíc, existuje mnoho výrobců motorových pil a není tak možné obsáhnout vše. Expozice muzea tedy mapuje výrobu v bývalém Československu. V současné době je již téměř kompletní.”

V muzeu jsou k vidění exponáty od většiny známých značek a navíc i dvě veliké zajímavosti. „Máme tu americkou pilu pro leváky z roku 1962 a pilu na stlačený vzduch používanou v dolech, kde nesmějí být zplodiny hoření ani jiskření z elektromotorů,” dodal Jiří Voráček.

Prostory zámku v Ratajích nad Sázavou muzeu poskytl obecní úřad. Návštěvníci tak mohou netradiční expozici zhlédnout v období od května do října.

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě