logo Silvarium tisk

Marek Kerles

MODRAVA Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se stal dalším politikem, který na pozvání Hnutí Duha navštívil lokalitu Ptačího potoka na Šumavě. Ekologičtí aktivisté tam už dva týdny vlastními těly brání kácení kůrovcem napadených stromů. Šéfa sociálních demokratů při jeho včerejší návštěvě nařkli někteří místní obyvatelé z populismu.

„Teď, když je Šumava ve zprávách, jste si sem přijel dělat politickou propagandu a honit si triko, přitom vás Šumava nikdy nezajímala,” křičela na Sobotku jedna z místních žen. Sobotka už dříve kritizoval policejní zásah proti účastníkům blokády a nepřímo aktivisty podpořil. Prohlásil totiž, že ministerstvo životního prostředí a vedení parku nezvládají komunikaci s vědci a ekology, a proto se spor vyhrotil do krajnosti.

Tamní obyvatelé i starostové obcí naopak ve valné většině podporují kroky ředitele šumavské rezervace Jana Stráského a snaží se aktivistům znepříjemnit život.

Spor o způsob ochrany šumavské přírody a zásahy proti kůrovci v lesích, které by se podle ekologů měly obejít bez lidského zásahu, rozděluje i politiky uvnitř stran. Zatímco senátor ČSSD Miroslav Krejča tvrdě kritizuje vedení parku a podobně jako Sobotka přijel osobně podpořit účastníky blokády, jihočeský hejtman a sociální demokrat Jiří Zimola blokádu odsoudil a vyjádřil podporu řediteli Stráskému. Zimola už dříve uvedl, že politici, kteří Stráského odsuzují, nemají o situaci dostatek věrohodných informací. Kácení včera podpořil i místopředseda ČSSD Michal Hašek, který je Sobotkovým vnitrostranickým sokem.

Porazit 5000 stromů nestačí Aby kůrovec ze stromů u Ptačího potoka nevyletěl a nenapadl další porost, musejí lesníci všech vytipovaných 5000 smrků porazit nejpozději do týdne. Podle náměstka ředitele parku Jiřího Mánka zatím dřevorubci porazili takřka polovinu z toho množství, dalších zhruba 900 smrků zbavili kůry nastojato. „Jsem pevně přesvědčen o tom, že i přes blokádu práci dokončíme,” řekl Mánek LN. Někteří šumavští starostové začínají obviňovat ekologické aktivisty a vědce i z toho, že záměrně lžou o přirozené obnově lesa. „U Plešného jezera ukazují, jak si les pomohl bez člověka, a já tam přitom sám v devadesátých letech posílal ženské na sázení stromků,” řekl LN starosta Stožce a lesník Martin Černý.

Někteří erudovaní lesničtí odborníci mají pochybnosti o tom, zda má spor o kácení u Ptačího potoka vůbec smysl. „Pochybuji o tom, že při takovém rozsahu kalamity je možné kůrovce zastavit poražením 5000 stromů. Park chtěl možná ukázat sílu, ale dal zbytečně zbraň do rukou aktivistů,” řekl LN jeden z významných lesnických odborníků, který si přeje zůstat v anonymitě v obavě z možných potíží v zaměstnání.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě