Josef Dvořák
Jako mezi dvěma mlýnskými kameny si musel připadat předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při návštěvě Šumavy, kde zuří válka mezi ekologickými aktivisty, dřevorubci a policisty ohledně kácení stromů napadených kůrovcem. Na Šumavu Sobotka přijel na pozvání ekologů z Hnutí Duha, kteří organizují blokádu těžby. Za to si pak Sobotku podali místní obyvatelé Šumavy, kteří podporují těžbu napadených stromů.
Sám Sobotka situaci popsal tak, že během pětikilometrového pochodu na místo těžby naslouchal nejprve zástupcům Hnutí Duha a pět kilometrů na cestě zpět poslouchal argumenty protistrany, tedy obyvatel Šumavy. Ve skutečnosti to vypadalo tak, že starousedlíci Sobotkovi po celou dobu spílali za to, že přijel podpořit ekology a sbírat před kamerami politické body, což ovšem předseda ČSSD rezolutně popíral.
„Na Šumavu jsem jel proto, že jsem chtěl mluvit s oběma stranami. Nechci hodnotit ani jeden, ani druhý postoj, nepřipojím se k žádné straně sporu, chci podpořit dialog. Přijel jsem na místo vybaven teoreticky protichůdnými informacemi, chtěl jsem se na vlastní oči přesvědčit o tom, jaká situace na místě panuje. Překvapilo mě to obrovské napětí na místě, kde je obrovský konflikt mezi místními obyvateli a ekologickými aktivisty. Čekal jsem, že konflikt se zde vede po jiné linii," uvedl Sobotka.
Vyslechnu obě strany
„Aktivisté chtějí mít divokou Šumavu bez zásahů lidí, zatímco obyvatelé chtějí prosadit zásahy a hospodářskou funkci lesa. Představa divoké Šumavy naráží u místních lidí a je třeba s tím počítat. Musí se rozhodnout, jaká část Šumavy zůstane divoká a ve které části se bude zasahovat, nelze to řešit strkanicí mezi oběma tábory. Řada lidí už tady ztrácí nervy, situace je vyhrocená a řešením je vzájemný dialog," řekl Sobotka.
Předseda ČSSD vyslal jedovatý šíp směrem na ministra životního prostředí Tomáše Chalupu, který podle jeho slov v kauze kolem kácení stromů napadených kůrovcem hraje nyní příznačně roli mrtvého brouka. „Měl by více organizovat směr diskuse a debaty v této záležitosti. Je až s podivem, že nový návrh zákona o Národním parku Šumava, který bude na podzim projednáván ve sněmovně, není dílem ministerstva, ale Plzeňského kraje. Je chybou, že návrh nového zákona nepředložilo ministerstvo," poznamenal Sobotka.
Diskuze k návrhu zákona budou probíhat v Poslanecké sněmovně PČR v průběhu podzimu, zákon by tak mohl projít hlasováním v novém roce. Podle slov Bohuslava Sobotky se ve sněmovně připravuje seminář ke kůrovcové problematice. Sobotka uvedl, že poslanci ČSSD návrh zákona o NPŠ podpoří a nechají jej projít do druhého čtení. Stoprocentní podporu návrhu zákona deklarují jak Plzeňský tak i Jihočeský kraj, kam zasahuje Šumava. Záchrana Šumavy před kůrovcem je hlavním cílem návrhu zákona o Národním parku Šumava. Legislativní úprava by měla zastavit kůrovce, který devastuje lesy. Bezzásadové území by mělo být jen v první zóně parku na 18 procentech jeho rozlohy.
Na dotaz serveru ParlamentníListy.cz uvedl Sobotka, že na Šumavě nebyl přítomen největšího zásahu stovky policistů proti ekologickým aktivistům v lokalitě Ptačí potok, kteří se tam přivazovali ke stromům, nebo vnikali do uzavřeného prostoru, kde probíhala těžba. „Nemohu hodnotit policejní zásah proti demonstrantům, protože jsem ho neviděl," řekl Sobotka k akci, na které se masově zatýkalo.
„Vážím si toho, že Bohuslav Sobotka přijel do Národního parku Šumava. Vždy je dobré seznámit se s problémem přímo na místě. Dnešní odpolední setkání vyústilo v zajímavou diskusi, která obohatila všechny zúčastněné. Dle mého názoru je nutné vést diskusi s oběma stranami. Doufám, že návrh zákona o Národním parku Šumava bude základem pro odbornou debatu v parlamentu," řekl hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec.
„Zasahovat proti kůrovci na Šumavě se musí, ale na druhou stranu obdivuji aktivisty za to, jak se dokážou přivazovat k těm stromům, musí být hodně přesvědčeni o své pravdě. Je třeba s nimi diskutovat," dodal hejtman Chovanec.