Titulní strana
ŠÁRKA HOBLÍKOVÁ
Rakovnicko - Vysoká sněhová pokrývka, která leží už od listopadu, komplikovala nejen řezání vánočních stromků, protože jejich spodní patra byla přimrzlá a přikrytá sněhem, ale způsobuje v lese i další škody.
Mokrý sníh dělá nejvíce škod v mladších a středněvěkých porostech ve věku do padesáti let.
Těžký sníh stromky ohýbá k zemi. Ty už se ani po roztátí sněhu nenarovnají, protože jsou odumřelé. V porostech vznikají tří až čtyřarové takto poškozené plochy.
Co to pro lesní hospodáře znamená, Deníku vysvětlil jendnatel Městských lesů Rakovník Jiří Lengyel: „Na jaře se musí odumřelé stromy z ploch vyřezat, vytahat, seštěpkovat a pochopitelně znovu zalesnit.” To je pro les dvojí škoda.
Poprvé z hlediska hospodaření: les je zničený ve chvíli, kdy začíná vypadat konečně jako les a ne jako vánoční stromky. Vlastně se musí s jeho pěstováním začít zase od začátku.
A za druhé vzniká samozřejmě i škoda ekonomická. Na zalesnění poškozených ploch musí lesníci vydat nemalé prostředky. „I když nejsou poškozené plochy tak rozsáhlé, pro tak malý podnik, jako jsou Městské lesy, je ztráta veliká,” dodal Lengyel. Stejná situace je i v lesích, které obhospodařuje Lesní správa Lužná. Tady sníh rovněž způsobuje škody na mladších a středněvěkých porostech.
Jaká je situace u starších porostů, přiblížil Hubert Král: „Ve starších porostech padají k zemi ulámané větve a to hlavně u borovic, protože ty jsou křehké.”
Celkové vyčíslení škod bude ale možné až na jaře, kdy sleze sníh.